Bóg stworzył kobietę i mężczyznę całkowicie różnych od siebie. Jak te różnice przekładają się na zwiazek. Czy przeciwieństwa się przyciagają? A może jest zupełnie odwrotnie? Od wieków nurtuje to nas, wydawałoby się, nieskomplikowane pytanie. W swoim artykule spróbuję krótko przedstawić na jakiej podstawie dokonujemy wyboru drugiej połówki. Opierać się jednak nie będę na wyglądzie ;), ale w sferze charakteru.
Ale zacznijmy od początku, czyli początku znajomości. W momencie poznania drugiej osoby wszystko nam się w niej podoba. Jesteśmy nią zafascynowani. Nieważne czy jest to bratnia dusza czy zupełne przeciwieństwo. Jednak ten etap z czasem mija, i zamienia się w stan związku. Wtedy powoli zaczyna mijać nasza fascynasja albo i nie. W każdym razie zaczynamy dostrzegać wady, różnice charakteru.
Nie podlega dyskusji, że ludzie wybięraja siebie nawzajem biorąc pod uwagę atrakcyjność fizyczną, wspólne zainteresowania, czy pewne cechy charakteru. Na wybór często tez ma wpływ niekontrolowany impuls czy temperament.
Zatem jak to jest z tym charakterem? Jedno jest pewne, że pewne ważne dla związku cechy powinny występować u obojga partnerów. Także ogólnie przyjęte oczekiwania często się sprawdzają. Ogólnie kobiety szukają bezpieczeństwa,, poczucia humoru, szaleństwa a jednoczesnie rozwagi. Mężczyźni natomiast szukają ciepła, romantyzmu i domu dla swojej przyszłej rodziny. Tak, może o tym głośno nie mówią, ale przy wyborze partnerki zastanawiają się, czy w przyszłości będzie z niej dobra żona i matka.
Osoby, które mają dużo cech charakteru takich samych z pozoru mogą być bardzo szczęśliwe. Niestety z czasem u takich par przychodzą chwile znużenia swoim towarzystwem i wtedy zaczynają szukać nowych wrażen gdzie indziej, u kogo innego. A przecież wydawałoby się, że trafiło się na swoją idealną drugą połówkę, zatem cóż mogło w takiej sytuacji nie grać? I tu jest prosta odpowiedź… znudzenie się sobą mogło wystapić na skutek zbyt częstego przebywania ze sobą. Zatem tu złota recepta: połówkom, które mają podobne, wręcz takie same cechy charakteru, wskazany jest odpoczynek od siebie od czasu do czasu, albo spędzanie więcej czasu z przyjaciółmi. Para taka nie może liczyć tylko na siebie.
Natomiast w zwiazkach, gdzie dominują przeciwne cechy ważną zaletą jest że wzajemnie się uzupełniają. Osoba z natury krzykliwa, wybuchowa spotykając się z wyciszoną połówką z pewnością też nabierze bardziej spokoju ducha. Mogą się wiele od siebie nauczyć. A ich różne reakcje na różnego typu sytuacje mogą okazać się intrygującym doświadczeniem. W takich związkach ciągle panuje ruch, żeby nie rzecz chaos…bo to by było zbyt negatywnie naznaczone słowo. Na pewno nie ma monotonii, i osoby które decydują się na taki związek muszą mieć silne charaktery.
Ciężkim orzechem do zgryzienia też tu są kompromisy, kiedy żadna ze stron nie ma zamiaru ustapić. Myslenie, że jak raz się ustąpi, to już ciagle obowiązek ten będzie spoczywać na mnie.
Oczywiście związki osób o podobnych jak i o różnych charakterach mogą się potoczyć zupełnie inaczej. Każda para idzie pzrecież swoim torem. To jak potoczy się ich wspólne życie zależy od ich uczucia. jeśli dwie osoby bardzo się kochają to nie pozwolą, żeby druga połówka cierpiała, albo żeby rezygnowała ze swoich planów.
Ważna jest zatem stała praca nad relacjami w związku i skuteczna komunikacja. I tego na zakończenie chciałabym życzyć każdej z Was.