Warszawa na celowniku deweloperów

0
307

Warszawa na celowniku deweloperów

Najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że Warszawa wciąż cieszy się największym zainteresowaniem deweloperów. Przez ostatnie 5 lat stolica Polski stanowiła największy plac budowy, gdzie powstało ponad 60 000 lokali i gdzie 1 na 12 mieszkań zostało zbudowane za pośrednictwem usług polskiego dewelopera.

Polska placem budowy

Od 2009 r. zaczęto budowę prawie 750 000 polskich mieszkań, z czego najczęściej były to nowoczesne projekty w największych miastach – takich jak właśnie Warszawa. Co ciekawe, na drugim miejscu uplasował się Kraków z wynikiem gorszym o 33% budowanych nieruchomości, a na trzecim Wrocław z wynikiem gorszym o 66% od Warszawy. Gdyby natomiast tę trójkę połączyć z Gdańskiem i Poznaniem – budowane nieruchomości na tym obszarze stanowiłyby 70% wszystkich budowanych aktualnie nieruchomości w Polsce. Nic w tym dziwnego – deweloperzy wiedzą, że to właśnie największe miasta zapewnią im największy zysk, ponieważ to właśnie tam występuje największy popyt na mieszkania i inne lokale.

Gdzie przybyło najwięcej mieszkań?

Ciekawą statystyką jest również to, gdzie przybyło najwięcej mieszkań w badanym przez Główny Urząd Statystyczny czasie (tj. od 2009 r. – przyp.). Otóż najwięcej przybyło w Krakowie, gdzie liczba mieszkań zwiększyła się prawie o 14% w stosunku do wyniku sprzed 5 lat. Świetnym wynikiem cieszył się również Rzeszów oraz Gdańsk, zajmując kolejno drugie i trzecie miejsce w rankingu GUS. W skali krajowej natomiast przybyło 5,6%, przy czym pamiętajmy, że średnią tę zaniżają różne wioski oraz miasta takie jak Bydgoszcz, którymi firmy deweloperskie w ogóle nie są zainteresowane. Podsumowując, tendencje zachodzące na polskim rynku dają nadzieję nie tylko w połowie br., ale także, a może nawet przede wszystkim w skali ostatnich kilku lat. To też dobra wieść dla polityków, którzy doskonale wiedzą, iż ich wiarygodność dzięki temu wzrośnie. Skończy się bowiem opowiadanie o kryzysie, z którego przecież „wyszliśmy zwycięsko”. Cóż, pozostaje mieć nadzieję, że kolejne 5 lat przyniesie również taki, a nawet lepszy wynik.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here