W co się bawić z dzieckiem, gdy pada deszcz?

0
248
W co się bawić z dzieckiem, gdy pada deszcz?

Piękna, słoneczna pogoda daje wiele możliwości spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Można wybrać się na wycieczkę rowerową, na spacer do lasu albo też oddać się błogiemu lenistwu odpoczywając na hamaku w ogrodzie. Co jednak zrobić, kiedy pada i dziecko się nudzi? Podczas niepogody można także ciekawie i kreatywnie spędzić czas.

Zabawa plasteliną

Jest to świetne zajęcie, które rozwija u dziecka motorykę małą, która obejmuje sprawność palców i dłoni. Dodatkowo korzystnie wpływa na rozwój mózgu, m.in. pobudzając ośrodek mowy.

Lepienie postaci

Dziecko może ulepić figurki przedstawiające np. zwierzątka w zoo, dinozaury lub nawet miniaturowe wersje członków rodziny. Może też dać się ponieść wyobraźni i stworzyć coś według własnego pomysłu.

Wycinanie kształtów

Plastelinę można także rozwałkować, a następnie wykroić z niej różne kształty, np. za pomocą szklanki czy specjalnych foremek na ciastka. Zabawa ta w przyjemny sposób pomoże dziecku poznać różne kształty i kolory.

Zabawa w rysowanie

Dziecko może spróbować narysować swój wymarzony dom, ukochane zwierzątko czy też ulubioną postać z bajki, a nawet stworzyć krótki komiks przedstawiający ich przygody. Rysowanie rozwija obie półkule mózgu, a także ma wpływ na umiejętności manualne. Pomaga też dziecku wyrazić swoje emocje.

Zabawa w rozpoznawanie smaków

Rodzic przygotowuje na talerzykach niewielkie ilości różnorakich smakołyków (nie pokazując ich dziecku). Następnie zawiązuje dziecku opaskę na oczach i daje do spróbowania różne produkty, np. czekoladę, banana, masło orzechowe, biały ser, a nawet łyżeczkę soku z cytryny. Zadaniem dziecka jest rozpoznanie danego składnika.

Zabawa w odgrywanie ról

Dziecko może wcielić się w rolę księżniczki, króla, strażaka lub nawet kosmonauty! Za pomocą arkuszy kolorowego papieru można stworzyć niezbędne rekwizyty np. koronę, z kawałka gumowej rurki wąż strażacki lub wykorzystując folię aluminiową prawdziwy strój kosmonauty. Dziecko może odgrywać różne scenki wraz z rodzicem.

Zabawa w budowanie domku dla lalek lub maskotek

Do tej zabawy potrzebne jest kartonowe pudełko, w którym (najlepiej z pomocą rodzica) wycina się otwory na okna i drzwi. Następnie można wykonać wyposażenie domku z mniejszych pudełek, które staną się np. łóżkiem czy szafą. Kawałki materiału mogą posłużyć za pościel do łóżka, dywan lub zasłony w oknach. Ściany można udekorować rysunkami lub okleić papierem prezentowym, tworząc wzorzystą tapetę. Podczas tej zabawy dziecko będzie mogło wykazać się kreatywnością.

Brzydka pogoda nie musi oznaczać nudy, ponieważ istnieje wiele zabaw, które pozwolą nie tylko ciekawie spędzić czas, lecz także zadbać o rozwój dziecka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here