Uważaj na chrapanie – to może być bezdech

0
212
Uważaj na chrapanie – to może być bezdech

Bezdech ( łac. apnoe) to jedna z najczęstszych dolegliwości osób starszych, a w szczególności mężczyzn, która stanowi nie tylko ich osobisty problem, ale także utrudnia spokojny sen partnerowi. Chrapanie od dawna było przedmiotem żartów, jednak ta z pozoru błaha dolegliwość może stanowić duże zagrożenie dla zdrowia.

Zaburzenie oddychania zwane potocznie chrapaniem podczas snu jest niekiedy objawem poważnej choroby tzw.  bezdechu, który doprowadzić może do niedotlenienia i zwiększenia się poziomu dwutlenku węgla we krwi. Nawet 10-sekundowe nieoddychanie może doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji w naszym organizmie. Jeśli jedna ściana gardła zetknie się z naprzeciwległą, tlen przestaje być dostarczany do płuc. Nadciśnienie tętnicze, niedokrwienie serca, cukrzyca  to tylko wybrane choroby z długiej listy skutków, jakie pogłębia lub wywołuje bezdech.

W przypadku najbardziej dokuczliwego chrapania należy skonsultować z lekarzem laryngologiem, a także przeprowadzić badania, które wykażą, czy zagraża nam bezdech. Dla osób, które cierpią na łagodniejsze formy chrapania, przeznaczone  są domowe sposoby radzenia sobie z tym problemem. Przede wszystkim warto zrzucić kilka kilogramów, bowiem szczuła szyja to gwarancja, że chrapanie nie będzie nam dokuczać. Warto zainwestować w zdrowy styl życia, postawić na dużo ruchu, a także zrezygnować z palenia papierosów i picia dużych ilości alkoholu.

Organizm zostaje wtedy pobudzony do większego wysiłku związanego z poborem tlenu, a w konsekwencji do oburzenia się osoby, która nie zdaje sobie z tego sprawy. Brak odpowiedniej ilości tlenu dostarczonego do organizmu, może wywołać z kolei poważne zmiany w organizmie. Z czasem konsekwencją niedostatecznego dotlenienia organizmu jest wysokie ciśnienie krwi, a w skrajnych przypadkach zawał. Bezdechy senne, który występują podczas snu, wpływają także na codzienne życie, bowiem wywołują odczucie niewyspania, zmęczenia, a także bóle głowy i trudności w koncentracji.  Osoba, która ma problemy z chrapaniem stanowi duże zagrożenie na drodze, ponieważ może zasnąć za kierownicą.

Dolegliwość ta w znaczący sposób obniża efektywność każdego człowieka, którego organizm w conocnych zmaganiach z bezdechem nie wypoczywa. Każda noc to cała seria momentów, w których organizmowi nie jest dostarczony tlen. Bezdech  może także negatywnie wpłynąć na relacje małżeńskie w skrajnych przypadkach wywołując sperację, a także doprowadzić do rozwoju wielu niebezpiecznych dla organizmu chorób.  Wyżej wymienione konsekwencje bezdechu pokazują, że chrapanie jest dolegliwością, która jest nadmiernie lekceważona przez polskie społeczeństwo.  Zdarza się często, że przyczyn naszego złego samopoczucia szukamy, poddając się skomplikowanym diagnozom, a często jest nią zwykłe chrapanie, które długimi latami pogarsza nas stan zdrowia.

Niektóre osoby mają szczególne predyspozycje do chrapania, w konsekwencji do bardzo niebezpiecznego dla zdrowia bezdechu. Należą do nich ci, którzy zmagają się z otyłością, nie uprawiają żadnych sportów, palą papierosy i piją alkohol. Bezdech jest szczególnie niebezpieczny w przypadku niemowląt, może bowiem doprowadzić do zagrożenia życia, jednak jego przyczyny u najmłodszych nie są do końca znane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here