Szklane drzwi – fakty i mity

0
1544

Przedmioty ze szkła od zawsze robią wrażenie. Nadają wnętrzu wrażenie luksusu i elegancji. Dotychczas najczęściej spotykanymi szklanymi przedmiotami w domu, oprócz stołowej zastawy, były ozdoby, stoły lub szafki. Jednak sztuka użytkowa idzie do przodu i w mieszkaniach coraz częściej pojawiają się drzwi szklane. Są one w całości (oprócz okuć) wykonane ze szkła. Jest to nowość, dlatego wokół tego rodzaju drzwi pojawia się wiele wątpliwości. Postaramy się cześć z nich rozwiać.

FAKT „Szklane drzwisą bezpieczne”

Przy wyborze szklanych drzwi najlepiej zdecydować się na takie z hartowanego szkła, które jest praktycznie nie do rozbicia. Takie szkło jest wytwarzane w specjalnych warunkach. Czyni je to bardzo odpornym na wszelkiego rodzaju uderzenia i zgięcia. Co więcej, tłucze się jak kryształ, więc nawet przy wypadku jest całkowicie bezpieczne.

MIT „Szklane drzwi są jednokolorowe”

Szkło jest częścią sztuki użytkowej od lat. Także szklane drzwi mogą być kolorowe i piękne. Zapewnia to szeroki wybór kolorów i faktur. Możesz zdecydować się na drzwi fusingowe lub piaskowane. Zachwycają one niezwykłymi, nasyconymi kolorami. Jeśli chcesz mieć drzwi jedyne w swoim rodzaju, możesz sam zaprojektować wzór. Oryginalność to ogromna zaleta szklanych drzwi.

FAKT „Za szklane drzwi trzeba zapłacić więcej, niż za zwykłe”

To prawda, cena szklanych drzwi jest wyższa niż drzwi zwykłych. Najmniej zapłacisz za zwykłe, niezdobione drzwi. Są to ceny rzędu kilkuset złotych. Droższe są drzwi dwuskrzydłowe, które kosztują ponad 2000 złotych. Najwięcej zaś trzeba zapłacić za drzwi zdobione kolorowymi wzorami. Są to kwoty sięgające często powyżej 3000 złotych.  Wynika to z ich unikatowości, wartości estetycznej i kosztów procesu hartowania szkła.

 MIT „Szklane drzwi nie zapewniają prywatności”

Dziś można dobrać najróżniejsze faktury i kolory szkła. Można wybierać spośród szkła przejrzystego, matowego, metalicznego, piaskowanego. Tylko szkło przejrzyste daje możliwość swobodnego zajrzenia do pomieszczenia. Dlatego przed wyborem rodzaju drzwi musisz zastanowić się nad rodzajem pomieszczenia, do którego je wstawisz.

FAKT „Zakup szklanych drzwi należy przemyśleć już na etapie projektowania”

Drzwi ze szkła dużo ważą, co sprawia, że potrzebują specjalnego nadproża. Także ściana musi być przygotowana na to, że ciężkie drzwi będą na niej wsparte. Drzwi można zamocować na aluminiowych ościeżnicach lub szklanych zawiasach. Stosuje się także mocowanie trzpieniowe, umieszczone na posadzce i suficie. Przed zakupem szklanych drzwi należy więc dokładnie przemyśleć konstrukcję pomieszczenia i dobrać odpowiedni sposób umocowania. Należy także przemyśleć wybór rodzaju szkła oraz poziom izolacji termicznej oraz akustycznej.

MIT „Szklane drzwi pasują tylko do łazienki”

Rzeczywiście, szklane drzwi najczęściej montuje się w łazienkach. Przepuszczają one światło, co przy małych pomieszczeniach daje optyczny efekt powiększenia. Są także odporne na wysoka wilgotność, a ich wygląd łatwo można dopasować do wyglądu łazienki. Jednak coraz częściej szklane drzwi montuje się w salonach, jadalniach czy przy wyjściu na taras. Dzięki wyborze różnych faktur szkła, do każdego pomieszczenia można dobrać odpowiednie drzwi. Będą one przepuszczały tyle światła, ile potrzeba, zapewniały niezbędną prywatność, a jednocześnie ozdabiały wnętrze.