Świąteczny dodatek do wynagrodzenia

0
324
Świąteczny dodatek do wynagrodzenia

Świąteczny dodatek do wynagrodzenie może być miłym gestem pracodawcy wobec pracowników w okresie przedświątecznym. Zakłady pracy, które dobrze prosperują i dbają o dobre relacje z pracownikami, oprócz organizowania np. zakładowych wigilii, często wręczają kadrze dodatki świąteczne w formie pieniężnej.

Skąd wziąć fundusz na dodatek świąteczny?

Pracodawca, który dobrowolnie chce wypłacić pracownikom taki dodatek, korzysta z własnych środków obrotowych, a kwota, którą przeznaczy na jednego pracownika czy całość poniesionych kosztów, zależy tylko i wyłącznie od niego i jego woli. Pracodawca nie ma obowiązku wypłacania dodatku świątecznego z własnych pieniędzy, ale też nie jest to zabronione, dlatego coraz więcej firm w ten sposób nagradza swoich pracowników w okresie wzajemnej dobroci i atmosferze świąt.

Zdarza się, że zamiast dodatku świątecznego w formie pieniężnej, pracodawca udziela pracownikom np. dodatkowy dzień wolny, który w czasie świąt ten może wykorzystać na spędzenie czasu z rodziną czy należyte przygotowanie się do obchodów świąt Bożego Narodzenia.

Fundusz i świadczenia socjalne a dodatek świąteczny

Na początku należy odpowiedzieć na pytanie czym jest fundusz?

Obowiązek stworzenia go mają pracodawcy, którzy 1 stycznia nowego roku posiadają minimum 20 pracowników w kadrze w przeliczeniu na pełny etat. Ustalany jest on na mocy corocznego odpisu podstawowego, który zależy od liczby zatrudnionych.

Taki fundusz świąteczny obowiązuje zatrudnionych pracowników lub emerytów i rencistów, którzy dawniej pracowali w firmie, a także rodziny tych osób, gdy spełniają oni kryteria socjalne. Nawet w przypadku kwalifikowania się do tej formy pomocy, prawa do świadczeń nie mają pracownicy, którzy są zatrudnieni na mocy umów cywilnoprawnych.

W przypadku, gdy pracownik ma przyznanie świadczenia z Funduszu Socjalnego, zależne od sytuacji materialnej jego lub jego rodziny, pracodawca ustalając regulamin przyznawania świadczeń, może uwzględnić konkretny dodatek z okazji świąt. Wówczas będzie zmuszony wypłacić go wszystkim pracownikom objętym funduszem. Świadczenie może mieć też formę upominku w postaci paczki mikołajkowej, bonu lub talonu. Ważne jest, aby trzymać się zasad ustalonych z góry.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here