Serwis podatkowy, czyli jak w prawidłowy sposób wypełnić PIT?

0
821
serwis podatkowy

Choć wielu stoi na stanowisku, że sporządzenie deklaracji nie przysparza żadnych problemów, to jednak zdarzają się sytuacje, w których nie wiemy, jak postąpić i jakie rozwiązanie wybrać. Jak prawidłowo wypełnić PIT?

Infolinia podatkowa – czy to dobre rozwiązanie?

Dyskusja, dotycząca składania PIT do urzędu skarbowego, jest żywa szczególnie od stycznia do kwietnia. To wtedy właśnie podatnicy najchętniej dzwonią na ogólnodostępną infolinię, poprzez którą mogą uzyskać niezbędne informacje. Problem w tym, że dodzwonienie się zajmuje często kilka godzin. Co więcej, porada, którą otrzymamy na infolinii, nie jest wiążąca. Oznacza to, że nie możemy powołać się na nią, w momencie na przykład kontroli skarbowej. Wiążący charakter ma natomiast interpretacja indywidualna, której uzyskanie jest odpłatne, a co więcej, trzeba na nią trochę poczekać. Dlatego też podatnicy bardzo chętnie korzystają z porad księgowych bądź doradców podatkowych. Należy pamiętać, że księgowy, który nie ma tytułu doradcy podatkowego, może co prawda wypełnić za nas deklarację PIT, jednak nie wolno mu udzielać porad z zakresu prawa podatkowego. Lepszym rozwiązaniem będzie więc udanie się do doradcy podatkowego bądź do prawnika, który specjalizuje się w prawie podatkowym.

Informacja podatkowa potrzebna od zaraz!

Na konsultację z prawnikiem bądź doradcą podatkowym trzeba się wcześniej umówić, zaś na połączenie z infolinią podatkową nierzadko trzeba poczekać kilka godzin. Co zatem zrobić w sytuacji, gdy potrzebujemy porady niemalże na już? Z pomocą przychodzi internet, a konkretnie serwis podatkowy, na którym znajdziemy wszelkie, potrzebne nam informacje. Wpisy dotyczą przede wszystkim aktualnych problemów, a więc również tych, które związane są z deklaracjami PIT. Jak się okazuje, wielu podatników ma podobne wątpliwości, dotyczące na przykład możliwości skorzystania z ulgi bądź rozliczenia się wspólnie z małżonkiem czy jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Wiele potrzebnych informacji, wraz z podstawą prawną, można więc uzyskać w pewnych serwisach, w których porad udzielają wyłącznie specjaliści. Pamiętajmy jednak, że jako podatnicy możemy znaleźć się w sytuacji, którą będzie trzeba przeanalizować dogłębnie – wtedy też o wiele lepszym rozwiązaniem będzie wizyta u doradcy podatkowego bądź prawnika. Ważne, aby nie odkładać wypełnienia deklaracji PIT na ostatni moment, bowiem wtedy uzyskanie fachowej porady może być bardzo trudne. Najlepiej zabrać się za to od razu po otrzymaniu stosownych dokumentów źródłowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here