Segregacja śmieci jako sposób na oszczędzanie w domu

0
247
Segregacja śmieci jako sposób na oszczędzanie w domu

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego ile przeciętne gospodarstwo domowe produkuje śmieci. Nie każdy też zdaje sobie sprawę z tego, że z tych śmieci, które produkuje na co dzień, może uzyskać nieco pieniędzy. Zapewne pytacie w jaki sposób ? Odpowiedź jest dosyć prosta, a mianowicie dzięki skupom surowców wtórnych. Dzięki nam dowiecie się co możecie sprzedać w takim skupie, i ile mniej więcej możecie zarobić.

Co można sprzedać w skupie surowców wtórnych ?

Nie każdy z was może sobie zdawać sprawę z tego, co można sprzedać w takim skupie. Odpowiedź wbrew pozorom nie jest taka prosta, gdyż to zależy od skupu. Nam za przykład posłuży jeden z wrocławskich skupów, który skupuje stal, szeroko rozumiane aluminium, makulaturę, oraz rzecz jasna metale kolorowe. Przyjmijmy, że na przykład dużo czytamy gazet. Przy obecnych cenach skupu za kilogram gazety możemy uzyskać około 30 groszy, natomiast żeby zapełnić cały worek na śmieci, dajmy na to około 120 litrowy, to potrzebujemy 10 kilo gazet. To z kolei daje nam 3 złote zwrotu. Warto przy tym dodać, że jako gazeta traktowane są nie tylko gazety, ale też ulotki reklamowe. Albo załóżmy, że nasz odkurzacz się zepsuł, mamy wtedy do wyboru dwie opcje, a mianowicie wyrzucić go (lub ewentualnie naprawić) lub też najpierw wymontować z niego silnik. I teraz mamy znowu dwie opcje do wyboru albo na złomie sprzedajemy cały silnik (standardowo waży on około 1,5 do 2 kilo) albo decydujemy się go rozkręcić na poszczególne metale, i zyskać nieco więcej pieniędzy. Jeżeli zdecydujemy się na tą pierwszą to zyskamy około 4 złotych, w przypadku tej drugiej opcji wszystko zależy od cennika w danym skupie. Innym dobrym przykładem są puszki po piwie lub napojach gazowanych. Warto je odkładać, jeżeli mamy taką możliwość. Jeden pełny worek to około dwa kilo zgniecionych puszek aluminiowych. Przy obecnych cenach to około 4,5 złotego za kilogram, czyli dziewięć złotych. Dodajmy do tego, że w skali roku może to być całkiem konkretna suma. Dla tego warto rozważyć to jako zwrot poniesionych kosztów.

Podsumowanie

Sprzedaż surowców wtórnych z naszego domu w skali roku może się okazać dobrym sposobem na oszczędzanie pieniędzy. Warto przy tym pamiętać też o ekologii. Z tego też powodu warto sprzedawać surowce wtórne, gdyż nie tylko zyskujemy na tym pieniądze, ale również ratujemy naszą planetę, ponieważ te surowce mogą zostać ponownie wykorzystane przy tworzeniu innych produktów, jakie użytkujemy na co dzień. To tylko jedna z wielu kwestii, jakie możemy zrobić dla portfela.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here