Rynek wtórny czy nowe mieszkanie?

0
382

Rynek wtórny czy nowe mieszkanie?

Poszukiwania mieszkania mogą stać się dla przeciętnej polskiej rodziny prawdziwym wyzwaniem. Nierzadko bywa bowiem tak, że podczas przeglądania ofert czy sprawdzania różnych opcji natrafiamy na przeszkody nie do pokonania. Największym czynnikiem zwracającym uwagę poszukujących jest oczywiście czynnik ekonomiczny. Cena nieruchomości zmienia się natomiast diametralnie powodując, że Polacy muszą obserwować rynek nieruchomości w celu dokonania najlepszej transakcji. Czasem bywa tak, że przez określony czas wartość mieszkania idzie ciągle w górę, by wkrótce zmaleć nawet dwukrotnie. Oprócz ceny liczy się jednak również między innymi lokalizacja czy standard wykończenia lokalu mieszkalnego. Wydaje się, że nawet biorąc pod uwagę trzy wspomniane elementy należy liczyć się z utrudnieniami. Gdy do poszukiwań dochodzą kolejne aspekty, w rzeczywistości znalezienie odpowiedniej nieruchomości wydaje się niewykonalne. Paradoksalnie wszystkie utrudnienia zostają oczywiście skontrastowane z nowoczesną technologią, która umożliwia odbiorcom sprawne i umiejętne pozyskiwanie informacji, także związanych z ogłoszeniami sprzedaży nieruchomości. Niemniej jednak wszystkie wyżej przytoczone elementy stanowią niepodważalny argument co do tego, że zarówno nowe mieszkania, jak i mieszkania z rynku wtórnego ciężko znaleźć od tak, bez zaangażowania się w sprawy rynku nieruchomości.

Mieszkanie od dewelopera

Nowe mieszkania mnożą się dzisiaj w zawrotnym tempie. Nowoczesne technologie oraz solidne i sprawne firmy budowlane stanowią niewątpliwie największy przyczynek ku takiej sytuacji. Warto jednak zaznaczyć, że zlecenia wychodzą spod ręki inwestorów, czy innymi słowy mówiąc firm deweloperskich. Te ostatnie tworzą z kolei nie tylko nieruchomości mieszkalne, ale także biurowe czy przemysłowe. Warto skupić się jednak na tych pierwszych i wskazać ich najistotniejsze cechy skupiające się na projektach wykonywanych w przeciągu ostatnich kilku lat czy dekady. Nowoczesne mieszkania kuszą z pewnością swoją innowacyjnością. Pewne rozwiązania z zakresu kreowania pomieszczeń czy montowania instalacji z pewnością sprawdzają się lepiej w nowych budynkach, aniżeli w przed-peerelowskich kamienicach czy blokach mieszkalnych budowanych w latach zimnej wojny. Warto zaznaczyć, że na przestrzeni lat inwestorzy bardziej skupili się również na bezpieczeństwie potencjalnych mieszkańców. Lokale mieszkalne są dzisiaj przystosowane do życia w taki sposób, by znacznie ułatwić funkcjonowanie na przykład rodzinom z małymi dziećmi. |Na szczególną uwagę zasługują nowe osiedla budowane w bardzo specyficzny sposób.

Specyfika budowy nowych osiedli mieszkalnych

Firmy deweloperskie coraz częściej decydują się nie tylko na stawianie pojedynczych bloków mieszkalnych, ale także na realizowanie projektów zawierających w sobie całe osiedle. Zazwyczaj budynki znajdują się w pewnego rodzaju kręgu, dzięki czemu na tyłach tworzy się osobliwy dziedziniec czy podwórko, do którego – co szczególnie istotne – mają dostęp wyłącznie mieszkańcy osiedla. Takie rozwiązanie sprawdza się wśród wspomnianych już wcześniej rodzin z dziećmi. Prywatne place zabaw ogrodzone i chronione na przykład kamerami są idealnym miejscem do zabaw. Co istotne, okna mieszkania wychodzą zazwyczaj również na podwórze, dzięki czemu rodzice mogą co jakiś czas sprawdzać swoją pociechę bez wychodzenia z domu. Warto zaznaczyć, że oprócz osobliwego placu, na osiedlu budowane są także obiekty sportowo-rekreacyjne, które w ramach czynszu oferowane są mieszkańcom danego osiedla. Przykład tego rodzaju nieruchomości znajdziemy w każdym większym mieście. Jeśli chodzi o nowe mieszkania Poznań przykładowo wiedzie prym w tym zakresie. Specyfika wykonywanych projektów może się oczywiście w pewnym zakresie różnić w zależności od miasta czy firmy deweloperskiej i architektonicznej. W efekcie końcowym cel jest jednak jeden. Należy wybudować osiedle nowoczesne, bezpieczne i komfortowe dla przyszłych rodzin tam mieszkających.

Mieszkanie z rynku wtórnego

Zaletą mieszkania z rynku wtórnego zazwyczaj jest oczywiście jego cena (znacznie mniejsza niż cena nieruchomości z rynku pierwotnego). Wydaje się jednak, że nie zawsze. W grę wchodzi przede wszystkim standard danej nieruchomości. Nierzadko osoby sprzedające swoje mieszkanie czy dom najpierw starają się o to, by wycena nieruchomości była jak najbardziej korzystna dla strony sprzedającej. Wszelkiego rodzaju remonty czy montaż nowego sprzętu, takiego jak okna i sprzęt gospodarstwa domowego znacznie podnoszą standard mieszkań. Wszystko zależy od tego, czego oczekuje potencjalny klient czy rodzina.

Oczekiwania dzisiejszej polskiej rodziny

Wraz z upływem lat świadomość Polaków jeśli chodzi o standard życia i potrzeby znacznie się zwiększyła. Obecnie ważne jest nie tylko to, by – potocznie rzecz ujmując – żyć od pierwszego do pierwszego, ale także o to, by zapewnić swojej rodzinie jak najwyższy standard życia. Kupując nieruchomość liczy się w efekcie jej lokalizacja, wyposażenie czy wykończenie. Ważna jest cena, która musi iść w parze z wartością lokalu mieszkalnego. To właśnie dlatego zawód rzeczoznawcy w ostatnim czasie okazał się być w cenie. Bez ważnego dokumenty poświadczającego wartość nieruchomości sprzedawca nie powinien oferować ceny potencjalnemu kupcowi. Warto o tym pamiętać przy okazji poszukiwania domu czy mieszkania.

Niezależnie więc od tego, z jakim mieszkaniem mamy do czynienia, liczy się jego standard. Ten ostatni powinien zgadzać się z oczekiwaniami kupujących przynajmniej z kilku istotnych powodów. Przede wszystkim warto zaznaczyć, że kupno mieszkania jest decyzją bardzo ważną. Przeciętna polska rodzina nie przeprowadza się z roku na rok w inne miejsce. Pod tym względem znacznie różnimy się dla przykładu od Stanów Zjednoczonych. Decyzja o zakupie nieruchomości mieszkalnej często powoduje, że w nowym miejscu mieszkamy przez kilka następnych dekad. Nie bez powodu każdy chce się więc dobrze zastanowić przed podjęciem ostatecznej decyzji.