Różnica między sauną suchą a mokrą

0
481

Sauna sucha charakteryzuje się wysoką temperaturą powietrza ( od 85 °C do nawet 120 °C) przy zachowaniu jego względnie niskiej wilgotności ( 5-15%). Odpowiednią temperaturę uzyskuje się poprzez wykorzystanie profesjonalnych pieców elektrycznym lub opalanych drewnem. Co jakiś czas wilgotność można podnieść polewając wodą rozgrzane kamienie umieszczone w piecu, pamiętając jednak o tym, aby przy wysokiej temperaturze nie doprowadzić do nadmiernego poziomu wilgotności. Odpowiednia korelacja tych dwóch czynników jest bardzo ważna do bezpiecznego użytkowania sauny suchej. 

Sauna mokra – nie mylić z łaźnią parową – jest to sauna budową zbliżona do sauny suchej, panują w niej jednak łagodniejsze warunki.Przy zachowaniu względnie niskiej temperatury ( 70 – 90 °C) utrzymuje się wilgotność na poziomie 25-60 %. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu specjalnych pieców wyposażonych w zbiornik lub przyłącze wody, wytwornice pary oraz sterownik umożliwiający regulację jej wytwarzania, wedle upodobań użytkownika. Te wielofunkcyjne piece powodują, że w saunie możliwe staje się korzystanie z różnych klimatów – od suchego, poprzez umiarkowany, aż do tropikalnego. Piece te automatycznie regulują temperaturę, co gwarantuje bezpieczeństwo. 

Zarówno sauny suche jak i mokre to wykonane z drewna ( świerk skandynawski, cedr kanadyjski, abachi i inne) pro zdrowotne obiekty lub adaptacje istniejących w danym budynku pomieszczeń. Do budowy tych saun można wykorzystać również inne materiały, których umiejscowienia nie pozostaje w kontakcie z ciałem użytkownika ( np. hartowane szkło lub kamienie). Specyfika warunków panujących w saunach wymaga, aby wykorzystywane do jej budowy drewno prezentowało sobą odpowiednią, wysoką jakość. Drewno oznaczone Kategorią A pozbawione jest wad obróbki ( szlifowane i czyste) w niewielkim stopniu występują na nim wady naturalne ( sęki), to jednak zależy od poszczególnych gatunków. 

W standardzie sauny wykonywane są z drewna świerka skandynawskiego. Natomiast ławki, oparcia i podgłówki wykonywane są abachi, drewna pochodzenia afrykańskiego. Abachi wykorzystywane jest z prostej przyczyny – nie nagrzewa się zbytnio, co zapewnia bezpieczeństwo w pomieszczeniu o tak wysokiej temperaturze. Wedle upodobań przyszłego użytkownika do budowy sauny zastosować można bardziej ekskluzywne materiały takiej jak cedr lub jodła kanadyjska, jednak materiał na ławki pozostaje ten sam. Sama konstrukcja sauny wykonana jest również z drewna świerka skandynawskiego. Suszone kantówki różnych rozmiarów doskonale spełniają swe zadania. Sauny dodatkowo można wzbogacać o elementy, które pozytywnie wpłyną na atmosferę w nich panującą, a także które przyniosą dodatkowe korzyści zdrowotne.

Uzyskuje się je wpływając na pozostałe zmysły naszego ciała. Aromaterapia – zapachowe aromaty przeniosą nas w odległe miejsca przestrzeni i czasu. Aromaterapię można stosować na kilka sposobów, czy to za pomocą koncentratów rozcieńczanych w wodzie, czy za pomocą wolnostojących pojemników stopniowo uwalniających zapach, czy wreszcie za pomocą profesjonalnych, możliwych do zaprogramowania dozowników.Światło i chromoterapia – nowoczesne lampy odporne na wysokie temperatury, ukoją nasze rozbiegane oczy. Możliwe jest zastosowanie oświetlenia punktowego jednobarwnego, a także źródeł światła, w których podziwiać można jego pełną paletę. Muzykoterapia – w saunie umieścić można odpowiednio zabezpieczone głośniki, które podłączone to zewnętrznego urządzenia audio dostarczą odpowiedniej rozrywki. Szum wiatru, śpiew ptaków czy hard rock pozostaje kwestia indywidualnych upodobań.Kształt i gabaryty sauny, wykorzystane drewno, a także wyposażenie ustalane są indywidualnie, wedle życzeń klienta. Przygotowana jest także standardowa oferta, którą również można modyfikować.