Rękawice budowlane – na co zwrócić uwagę przy wyborze? 

0
383
Rękawice budowlane

Szukasz idealnych rękawic budowlanych? Dobrze dobrane rękawice robocze odpowiadają za komfort pracy. Ten z kolei przekłada się na jakość wykonywanych zadań. Dlatego nie warto brać pierwszych lepszych rękawic budowlanych. Tak samo najtańszych. Wysokiej jakości rękawice posłużą nam przez lata. Na co zwrócić uwagę przy wyborze rękawic budowlanych? 

Jaką pracę wykonujesz? 

Przede wszystkim musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, do jakich zadań rękawice budowlane będą nam potrzebne. Kładzenie podłogi, malowanie ścian, przycinanie płytek, a może szlifowanie? Do każdej z tych czynności potrzebne są inne rękawice. A dokładniej o innym stopniu ochrony. 

Dlatego do prac lekkich i nieinwazyjnych, takich jak na przykład malowanie ścian możesz wybrać rękawice ochronne I stopnia. Tę kategorię ochrony posiadają wszystkie podstawowe rękawice budowlane. Są dosyć cienkie i wygodne. Zapewniają umiarkowaną ochronę.

Przed uszkodzeniami mechanicznymi chronią natomiast rękawice II stopnia. Do  tej kategorii zaliczają się rękawice pokryte nitrylem, wzmocnione lub skórzane. Przed chemikaliami, promieniowaniem i wysoką temperaturą chronią rękawice budowlane III stopnia. Niwelują ryzyko poważnego uszkodzenia dłoni oraz chronią przed trwałym uszczerbkiem na zdrowiu. Jeżeli wiesz, że będziesz miał styczność z niebezpiecznymi substancjami, to koniecznie wybierz rękawice o III stopniu ochrony. 

Wybór materiału 

Razem ze stopniami ochrony idą materiały, z których rękawice budowlane są wykonane.  Rękawice bawełniane, nylonowe, dziane i poliestrowe są najbardziej uniwersalne. Sprawdzą się do prac lekkich i nieinwazyjnych, delikatnie zabezpieczając dłonie. Pamiętaj, żeby wybrać rękawice, w których nie poci się ręka. Dzięki temu unikniesz odparzeń i podrażnień skórnych. Natomiast rękawice powlekane nitrylem lub lateksem chronią przed wilgocią i delikatnymi chemikaliami. Nadadzą się do prac hydraulicznych lub na przykład lakierowania. 

Trzecią kategorią są rękawice monterskie, wzmacnianie skórą naturalną. Dzięki temu są wytrzymałe i gwarantują najwyższy stopień ochrony. Sprawdzą się w różnych pracach budowlanych, szczególnie tych wymagających, ale również w pracach przemysłowych. Wszędzie tam, gdzie wymagana jest wysoka ochrona. 

Rozmiar ma znaczenie 

Rękawice budowlane żeby były wygodne muszą mieć właściwy rozmiar. Za małe rękawice będą Cię uwierać i ograniczać ruchy dłoni. To przełoży się na obniżenie komfortu pracy. Podobnie z za dużymi rękawicami. Dlatego zawsze dokładnie sprawdzaj wymiary rękawic budowlanych. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here