W ostatnich latach wyjątkowo ważną kwestią stał się wpływ człowieka na środowisko. Ludzi coraz częściej zaczyna interesować to, w jaki sposób i na jaką skalę działalność ludzkości przyczynia się do powstawania zanieczyszczeń. Jak wygląda kwestia śladu węglowego w przypadku produkcji falowników Fronius GEN24? Zapraszamy do lektury!
Wielu producentów dumnie ogłasza światu chlubny cel, w którym tworzone są ich ekologiczne rozwiązania mające przysłużyć się środowisku. Właściwie nigdy nie mówią oni jednak o tym, w jaki sposób zachodzi produkcja i czy przebiega ona zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Producent falowników Fronius GEN24 postanowił sprawdzić, z jakim śladem węglowym mamy do czynienia podczas wytwarzania produktów tej firmy. Ta wiedza pozwala ustalić, czy falowniki tej marki są rzeczywiście ekologicznym wyrobem. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, ile dwutlenku węgla emituje do atmosfery podczas produkcji falowników Fronius GEN24!
W jaki sposób dokonano obliczeń?
Mówiąc o śladzie węglowym w kontekście falowników, mamy na myśli sumę emisji gazów cieplarnianych spowodowanych przez ten produkt w sposób bezpośredni lub pośredni. Wzięto więc pod uwagę wszystkie procesy, jakie prowadzą do wytworzenia falownika Fronius GEN24. Specjaliści w swoich obliczeniach uwzględnili nie tylko sam fakt wykorzystania określonych surowców, ale również ich pochodzenie, a także odległość, jaką muszą pokonać, aby dotrzeć do fabryki falowników w Austrii. Oprócz tego kalkulacje objęły ich żywotność, możliwość recyklingu, utylizację oraz transport do klienta. Firma przygotowała specjalny algorytm, który pomógł w sposób rzetelny oszacować emisję dwutlenku węgla.
Falowniki Fronius GEN24 – Zaskakujące wyniki
Po wyliczeniach okazało się, że w związku z wytworzeniem i użytkowaniem przez ponad 20 lat jednego falownika Symo GEN24 Plus 5:0 do atmosfery emitowanych jest 415 kg CO2. Czy to duża liczba? Biorąc pod uwagę to, jak wielu kilogramom dwutlenku węgla zapobiega falownik – zdecydowanie nie. Dzięki użytkowaniu falownika Fronius GEN24 możemy bowiem uniknąć emisji od 1600 do 2000 ton dwutlenku węgla. Liczby te mówią same za siebie.
Jak redukowana jest emisja CO2 w przypadku falowników Fronius GEN24?
Firma Fronius, produkując swoje falowniki, ma na uwadze zrównoważony rozwój i stawia na czynniki redukujące ślad węglowy. Emisję dwutlenku węgla stara się eliminować już na etapie zakupu komponentów do produkcji, korzystając z dostawców znajdujących się jak najbliżej. W samym procesie produkcji wykorzystuje instalację fotowoltaiczną o mocy 2c megawatów. Produkcja prądu potrzebnego do wytwarzania falowników jest więc w pełni ekologiczna. Jak natomiast przedstawia się kwestia transportu do klienta? Pod tym względem firma Fronius stawia na środki transportu lądowego, które pozostawiają niewielki ślad węglowy i są dla środowiska bezpieczniejsze niż np. transport lotniczy. Firma Fronius nie przestaje jednak poszukiwać kolejnych rozwiązań mających na celu redukcję emisji CO2. Przykładowo, wdraża środki, które przyczyniają się do łatwiejszego recyklingu.