Produkcja falowników a zrównoważony rozwój

0
603
fronius gen24

W ostatnich latach wyjątkowo ważną kwestią stał się wpływ człowieka na środowisko. Ludzi coraz częściej zaczyna interesować to, w jaki sposób i na jaką skalę działalność ludzkości przyczynia się do powstawania zanieczyszczeń. Jak wygląda kwestia śladu węglowego w przypadku produkcji falowników Fronius GEN24? Zapraszamy do lektury!

Wielu producentów dumnie ogłasza światu chlubny cel, w którym tworzone są ich ekologiczne rozwiązania mające przysłużyć się środowisku. Właściwie nigdy nie mówią oni jednak o tym, w jaki sposób zachodzi produkcja i czy przebiega ona zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Producent falowników Fronius GEN24 postanowił sprawdzić, z jakim śladem węglowym mamy do czynienia podczas wytwarzania produktów tej firmy. Ta wiedza pozwala ustalić, czy falowniki tej marki są rzeczywiście ekologicznym wyrobem. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, ile dwutlenku węgla emituje do atmosfery podczas produkcji falowników Fronius GEN24!

W jaki sposób dokonano obliczeń? 

Mówiąc o śladzie węglowym w kontekście falowników, mamy na myśli sumę emisji gazów cieplarnianych spowodowanych przez ten produkt w sposób bezpośredni lub pośredni. Wzięto więc pod uwagę wszystkie procesy, jakie prowadzą do wytworzenia falownika Fronius GEN24. Specjaliści w swoich obliczeniach uwzględnili nie tylko sam fakt wykorzystania określonych surowców, ale również ich pochodzenie, a także odległość, jaką muszą pokonać, aby dotrzeć do fabryki falowników w Austrii. Oprócz tego kalkulacje objęły ich żywotność, możliwość recyklingu, utylizację oraz transport do klienta. Firma przygotowała specjalny algorytm, który pomógł w sposób rzetelny oszacować emisję dwutlenku węgla. 

Falowniki Fronius GEN24 – Zaskakujące wyniki

Po wyliczeniach okazało się, że w związku z wytworzeniem i użytkowaniem przez ponad 20 lat jednego falownika Symo GEN24 Plus 5:0 do atmosfery emitowanych jest 415 kg CO2. Czy to duża liczba? Biorąc pod uwagę to, jak wielu kilogramom dwutlenku węgla zapobiega falownik – zdecydowanie nie. Dzięki użytkowaniu falownika Fronius GEN24 możemy bowiem uniknąć emisji od 1600 do 2000 ton dwutlenku węgla. Liczby te mówią same za siebie.

Jak redukowana jest emisja CO2 w przypadku falowników Fronius GEN24?

Firma Fronius, produkując swoje falowniki, ma na uwadze zrównoważony rozwój i stawia na czynniki redukujące ślad węglowy. Emisję dwutlenku węgla stara się eliminować już na etapie zakupu komponentów do produkcji, korzystając z dostawców znajdujących się jak najbliżej. W samym procesie produkcji wykorzystuje instalację fotowoltaiczną o mocy 2c megawatów. Produkcja prądu potrzebnego do wytwarzania falowników jest więc w pełni ekologiczna. Jak natomiast przedstawia się kwestia transportu do klienta? Pod tym względem firma Fronius stawia na środki transportu lądowego, które pozostawiają niewielki ślad węglowy i są dla środowiska bezpieczniejsze niż np. transport lotniczy. Firma Fronius nie przestaje jednak poszukiwać kolejnych rozwiązań mających na celu redukcję emisji CO2. Przykładowo, wdraża środki, które przyczyniają się do łatwiejszego recyklingu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here