Kiedy dziecko podejmuje pierwsze próby chodzenia lub zaczyna stawiać pierwsze kroki, wielu rodziców zastanawia się, czy to pora na pierwsze buciki. Jakie buty będą odpowiednie? Kiedy jest najlepszy moment na kupienie dziecku butów? Tutaj znajdziesz odpowiedzi na wszystkie najważniejsze pytania.
Boso jak najdłużej
Stopy niemowląt najlepiej rozwijają się bez żadnego okrycia i skrępowania, dlatego jak najdłużej się da trzeba pozwolić maluszkowi na chodzenie boso (nawet, a może szczególnie, na nierównej powierzchni takiej jak np. piasek, bo wtedy mięśnie są zmuszane do większej pracy, co korzystnie wpływa na stopy i nogi dziecka). Podbicie stopy, które początkowo jest stosunkowo płaskie, z czasem wysklepia się, a kostki wzmacniają (pod wpływem aktywności dziecka – poruszania się, stania i chodzenia), dlatego warto pozwalać dziecku na jak najczęstsze chodzenie boso. A co z temperaturą? W domu stopy malucha mają dokładnie taką samą temperaturę jak dłonie, dziecko nie czuje zatem żadnego dyskomfortu spowodowanego gołą stopą, chyba że zrobi się chłodno albo podłoga jest wyjątkowo zimna – tylko w takich sytuacjach należy pomyśleć o dodatkowej warstwie na stopach, ale skarpety powinny w zupełności wystarczyć.
Kiedy czas na pierwsze buciki?
Buty są potrzebne dziecku, które już chodzi i potrzebuje ich do wychodzenia na dwór i chodzenia po chodnikach, asfalcie, żwirku i innych powierzchniach, na których stopy mogłyby ulec otarciom lub okaleczeniom. Pamiętaj jednak, że w domu, na plaży albo w piaskownicy dziecko dalej powinno chodzić boso lub w skarpetkach (aż do ukończenia drugiego-trzeciego roku życia).
Jakie buty kupić?
Materiał. Materiał, z którego wykonane są buty dla niemowlaka musi być przepuszczający, aby skóra stóp mogła oddychać. Najlepsza jest skóra, płótno lub stuprocentowa bawełna. Buty ze sztucznej skóry lub z plastiku sprawiają, że skóra nadmiernie się poci, poza tym materiał taki jest zbyt sztywny, aby mała stópka mogła czuć się w nim komfortowo.
Podeszwa. Podeszwa musi być miękka i elastyczna, nie może przeszkadzać dziecku w naturalnym, swobodnym poruszaniu stopą.
Rozmiar. Buty nie mogą być ani za duże ani za małe. Pamiętaj, żeby zawsze przymierzać dziecku buty, kiedy stoi obiema nogami na podłodze – w pozycji stojącej stopy bardziej wypełniają obuwie niż w pozycji siedzącej. Jeśli buty mają być noszone na skarpetki, zawsze przymierzaj je, kiedy dziecko ma na nogach skarpetki. Palce maluszka nie powinny być ściśnięte – między palcami a czubkiem bucika powinno być około 6mm luzu. Buty muszą być też odpowiednio szerokie. Żeby to sprawdzić, uszczypnij bucik z boku – jeśli jesteś w stanie odrobinę materiału chwycić w palce, to znaczy, że but jest dobry. Małe dziecko może wyrosnąć z butów nawet w ciągu sześciu-ośmiu tygodni, dlatego co kilka tygodni sprawdzaj, czy rozmiar obuwia maluszka wciąż jest odpowiedni.
Buty za kostkę. Kostki dziecka nie potrzebują żadnego dodatkowego usztywnienia. Mimo tego, że wysokie buciki za kostkę lepiej trzymają się na małej, pulchnej nóżce, specjaliści uważają, że takie obuwie zbyt ciasno opina i krępuje ruch kostki. Takie buty z pewnością nie będą odpowiednie dla dziecka, które nie podejmuje jeszcze pierwszych prób chodzenia.
Pięty
Pięty powinny być stabilne i usztywnione, bucik nie może się z nich zsuwać.
Podeszwy antypoślizgowe. Staraj się kupować dziecku buty, które dobrze przyczepiają się do podłoża – maluszek i tak musi się bardzo natrudzić, aby utrzymać równowagę. Jeśli podeszwa jest zbyt śliska, przetrzyj ją grubym papierem ściernym.
Używane buty. Najlepiej, żeby dziecko nosiło buty od nowości – buty dopasowują się do kształtu stóp właściciela, dlatego takie, które nosiło wcześniej inne dziecko, mogą zniekształcać stopę maluszka.