Odchudzanie – co jeść a czego unikać?

0
393
Odchudzanie – co jeść a czego unikać?

Doszliśmy do wniosku, że chcemy się odchudzić. W tym celu przeszukujemy bazy diet, aby znaleźć tą idealna dla nas. Trafiliśmy na dietę Kwaśniewskiego. Jakie są jej główne zasady oraz zagrożenia i korzyści dla naszego organizmu, dowiemy się z poniższego artykułu. Wspomnę jeszcze, że jest to dieta niskowęglowodanowa i charakteryzuje się wysokim spożyciem tłuszczów. Jej autorem jest lekarz Jan Kwaśniewski. Stworzył on dietę, która stała się bardzo popularna w naszym kraju, choć wzbudza pewne kontrowersje. Zwana jest również dieta optymalna.

Główne zasady diety Kwaśniewskiego

Przede wszystkim musimy wiedzieć, że w tej diecie są oznaczone główne proporcje, których musimy przestrzegać układając swój jadłospis. Dotyczą one spożycia białka, węglowodanów i tłuszczu. W pierwszym okresie spożywamy półtora procenta mniej białka niż tłuszczu, natomiast ilość węglowodanów jest bardzo ograniczona. Później należy zmniejszyć poziom białka w naszych produktach. Węglowodany nadal musimy spożywać w niewielkiej ilości. Bardzo ważne jest jedzenie dużej ilości bogatych w tłuszcze produktów pochodzenia zwierzęcego. Nie zapominajmy jeszcze, że musimy nasze posiłki uzupełniać produktami niskocukrowymi. W głównej mierze posiłki opierają się na potrawach mięsnych a przede wszystkim wszelkich tłuszczach. Zalecane jest spożycie dwóch lub trzech posiłków dziennie.

Co można jeść a czego unikać

Przede wszystkim musimy się skupić na spożywaniu potraw mięsnych. Do najpopularniejszych mies wśród zwolenników tej diety spotkamy wieprzowinę, drób, ale w postaci tłustej kaczki. Równie dobrze widziane jest jedzenie tłustych wędlin i podrobów.

Nie zapominajmy o tym, by zjeść przynajmniej 4 jajka dziennie, dużych ilości śmietan i serów. Bardzo dobrze, kiedy spożywamy je kilka razy dziennie.

Ogólnie zasada jest taka, aby zjeść sporą ilość potraw tłustych lub przyrządzanych na dużej ilości tłuszczu. Do smażenia musimy używać smalcu, słoniny, a nawet łoju. Powinniśmy unikać potraw wysokocukrowych jak np. słodyczy, napojów słodzonych. Poza tym należy ograniczyć jedzenie produktów z wysoką zawartością węglowodanów. Należą do nich wszelkie kasze, ryże, jak i pieczywo.

Zagrożenia i korzyści

Główną i niewątpliwą korzyścią jest utrata wagi. Następuje ona dość szybko, gdyż ograniczone spożycie węglowodanów powoduje spalanie zasobów organizmu. Osoby stosujące te dietę czuja się lżej, lepiej i są zadowoleni z efektów swej pracy nad sobą. To znacznie podnosi poziom samooceny i pomaga w dalszej walce z nadmiarem kilogramów.

Kolejna korzyścią, zwłaszcza dla osób chorujących na cukrzyce, będzie spadek poziomu cukru we krwi i obniżenie zapotrzebowania na insulinę.

Poprawia to znacznie ich samopoczucie, jednakże jest to związane tylko i wyłącznie z mniejszym spożyciem węglowodanów. Dieta ta ma również wady, które mogą powodować zagrożenie dla zdrowia osób ją stosujących.

Zdaniem wielu lekarzy długotrwale stosowanie takiego sposobu żywienia może powodować powstawanie miażdżycy lub jej zaczątków. Niestety podwyższa się poziom cholesterolu i po pewnym okresie samopoczucie przestaje być dobre, gdyż dana osoba musi walczyć ze skutkami miażdżycy.

Podsumowanie

Jak widzimy dieta Kwaśniewskiego, tak, jak inne ma swoje dobre i złe strony. Jednakże wszystko zależy od tego jak długo ja stosujemy. Jeżeli jest to proces krótkotrwały, skutki dużego spożycia potraw wysokotłuszczowych mogą nie być znaczące dla naszego organizmu. Problem pojawia się w długotrwałym i konsekwentnym ustosunkowaniu się do tej diety. Pamiętajmy o zdrowym rozsądku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here