Nowoczesny i ekologiczny dom Twoich marzeń

0
1373

Obecnie coraz częściej zwiększa się świadomość ekologiczną ludzi. Wielu z nich budując swój dom stara się wykorzystywać źródła energii odnawialnej. Nie jest to związane tylko i wyłącznie z dbałością o środowisko, ale przede wszystkim z oszczędnością na rachunkach. Wykorzystując ekologiczne rozwiązania możemy znacznie zmniejszyć koszty utrzymania. Tego tytułu popularne stało się budownictwo pasywne.

To takie, które polega na wznoszeniu budynków charakteryzujących się doskonałymi parametrami izolacyjnymi, mającymi na celu zmniejszenie zużycia energii w trakcie eksploatacji. Jest ono nawet ośmiokrotnie mniejsze niż w przypadku obiektów wznoszonych tradycyjnymi metodami. Nazwa wzięła się stąd, że domy wznoszone w ten sposób korzystają z promieni słonecznych w sposób bierny, bez dodatkowych instalacji, wykorzystuje się np. okna pasywne. Zwykle nie stosuje się w nich tradycyjnego systemu grzewczego, raczej dogrzewanie powietrza wentylacyjnego. W Polsce ze względu na warunki klimatyczne jest konieczne zamieszczenie niewielkiego ogrzewania podłogowego czy też grzejników.

Budownictwo pasywne ogranicza ilość strat energetycznych oraz maksymalizuje zyski. Pierwsze budynek wykorzystujące taką technologię w naszym kraju powstał w Smolcu pod Wrocławiem. Koszt takiego domu jest mniej więcej 10% wyższy niż tradycyjnego. Jednak inwestycja na pewno przyniesie efekty w latach eksploatacji. Czasami jeżeli na początku wydamy więcej pieniędzy to zwróci nam się to po czasie. Na pewno tak jest w przypadku budownictwa pasywnego.