Czy zastanawialiście się kiedykolwiek jak osiągnąć wyznaczone przez Was cele szybciej i efektywniej, jak polepszyć swoje samopoczucie albo jakość życia czy znacznie lepiej i skuteczniej komunikować się z innymi ludźmi? Czy wiecie, że istnieje technika, która pozwala na to wszystko?
Tą techniką jest programowanie neurolingwistyczne…
Programowanie neurolingwistyczne nie ma nic wspólnego z programowaniem komputerowym, jakie jawi się w naszych myślach zaraz po usłyszenia tych słów – jest to bowiem technika, która pozwala tworzyć indywidualną doskonałość – to nauka i sztuka zarazem.
Czym jednak konkretnie jest NLP?
NLP czyli NeuroLinguistic Programming, to bardzo rewolucyjna dziedzina, która polega przede wszystkim na programowaniu umysłu w taki sposób, aby człowiek był w stanie osiągnąć swoje cele skuteczniej i szybciej, a do tego jeszcze polepszyć swoje samopoczucie, co jest z osiąganiem celów nierozerwalnie związane, a nawet lepiej porozumiewać się z ludźmi.
Brzmi pięknie, ale jak się tego dokonuje?
Wszystkiego da się nauczyć, wystarczy tylko zwrócić się do odpowiedniego nauczyciela, a w tej branży jest ich całkiem sporo.
Poddając się technice programowania umysłu będziesz w stanie:
poznać specjalną formułę, która pozwala na wyznaczanie celów i ich osiąganiem wykształtować swój wizerunek świadomie, dzięki czemu staniesz się lepszą wersją siebie, o której cały czas się marzy wyeliminować nawyki i zachowania, które są niepożądane – nawet te bardzo głęboko zakorzenione, których rzekomo nie jesteśmy w stanie się pozbyć przekształcać negatywne i niepożądane emocje w te pozytywne, które działają korzystnie na Ciebie i otoczenie rozbudzić motywację do działania bezproblemowo i przyjemnie, wspaniale się bawiąc pobudzać swoją uśpioną do tej pory kreatywność…i wiele więcej!
Programowanie NLP, jak każda technika związane jest z pewnymi założeniami – w tym wypadku główne założenia skupiają się na problemach i ich rozwiązywaniu oraz lepszym funkcjonowaniu człowieka jako istoty społecznej.
Założenia NLP:
– zmiany nie są złe – mogą być szybkie, przyjemne i łatwe
– nie ma problemu, którego nie dałoby się rozwiązać
– jeśli Twoje działania nie przynoszą efektów, wystarczy zmienić strategię
– porażki nie istnieją – to tylko informacja zwrotna mówiąca Ci, że coś należy zmienić
– każde zachowanie ma swoje źródło w pozytywnych intencjach, nawet to najgorsze
– tylko Ty odpowiadasz za stan Twojego umysłu i rezultaty jakie osiągasz
– bez względu na to za kogo się uważasz, zawsze jesteś kimś lepszym
– jeśli jeden człowiek jest w stanie dokonać wielkiego czynu to znaczy, że może dokonać go każdy,również Ty.
Wniosek jest następujący – filozofia NLP skupia się wokół wiary w siebie i spojrzenia na siebie jako człowieka zupełnie inaczej niż do tej pory, przede wszystkim pozytywnie.
Jak powstało NLP?
Czytając o programowaniu neurolingwistycznym pojawia się pytanie skąd w ogóle taki pomysł? Otóż najprawdopodobniej z powodu potrzeb jakie wykazywali sami ludzie – ich społeczne problemy, trudności z dążeniem do celu i osiąganiem go spowodowały konieczność stworzenia im możliwości pomocy.
Początki NLP szacuje się na lata siedemdziesiąte, kiedy to w Kalifornii matematyk i profesor lingwistyki zdecydowanie się na wykonanie badań na najbardziej wyróżniających się i najbardziej efektywnych psychoterapeutach tamtych czasów. Badanie miało na celu odkrycie w czym tkwi ich sukces i udało się – badacze dowiedzieli się w jaki sposób terapeuci osiągali wręcz niewiarygodne niekiedy wyniki i jakie stosowali oni strategie umysłowe oraz lingwistyczne.
Mając tak ogromna wiedzę postanowili wykorzystać ją po to, aby móc nauczyć ludzi tego samego i stworzyć im okazję do polepszenia swojego życia – przynajmniej takie było założenie.
Od tego momentu tematyką NLP zaczęło interesować się coraz więcej ludzi, zarówno tych, którzy chcieli po prostu posiąść takie informacje aby pomóc sobie, jak również tych, którzy zauważyli w tym sposób na biznes.
Czy warto?
Owszem, warto próbować wszystkiego, co wiąże się z polepszeniem jakości naszego życia i pozbycia się negatywnych emocji, które dzisiejszych czasach niestety nad nami górują.