Nieruchomość warta więcej niż złoto
Bardzo ciekawe dane statystyczne związane z rynkiem nieruchomości zostały ostatnio podane do opinii publicznej. Na pewno większość z nas wie, że ludzie coraz częściej szukają możliwości inwestowania i lokowania swoich pieniędzy w nieruchomościach. Jednocześnie także spada zainteresowaniem lokowaniem pieniędzy w cenne minerały, w szczególności złoto, które przecież jeszcze nie tak dawno temu uważane było za jedną z najpewniejszych inwestycji. O tym, że ludzie jednak wybierają dzisiaj nieruchomości najlepiej świadczą te imponujące liczby.
36 razy większa wartość niż złota
Najnowsze dane szacunkowe informują nas o tym, że pod koniec roku 2015 łączna wartość wszystkich nieruchomości na świecie osiągnęła 217 bilionów dolarów. Są to oczywiście dane mocno szacunkowe, ale przy takich liczbach większa pomyłka w jedną czy drugą stronę i tak stworzy wartość imponującą. Aby lepiej zobrazować tę liczbę warto dodać, że 217 bilionów to mniej więcej 2.5 razy więcej niż roczne PKB generowane przez gospodarki na całym świecie. Jeszcze bardziej imponująco wygląda to w zestawieniu ze złotem. Szacuje się bowiem, że do dnia dzisiejszego ludzie wydobyli z ziemi złoto o łącznej wartości około 6 bilionów dolarów. Oznacza to, że nieruchomości są dzisiaj warte aż 36 razy więcej. Kolejne dane mówią o tym, że ponad 60% aktywów inwestycyjnych to właśnie nieruchomości. Są one ważnym elementem nie tylko majątków narodowych, ale także korporacyjnych, a do tego jeszcze prywatnych.
Kupujemy mieszkania na potęgę
W Polsce zainteresowanie mieszkaniami nakręca dodatkowo fakt, że oszczędnościowe produkty bankowe przestały być opłacalne przez rekordowo niskie, jak na nasz kraj, stopy procentowe co oznacza, że zwroty z tego typu inwestycji są minimalne. Kupując dzisiaj mieszkanie już za kilka lat można je sprzedać za cenę dużo wyższą zarabiając wielokrotnie więcej niż na lokacie. Dodatkowo w okresie oczekiwania na sprzedaż można latami mieszkania wynajmować i jeszcze na tym zarabiać albo po prostu zmniejszając koszty inwestycji, a więc przerzucając koszty związane z utrzymaniem nieruchomości na wynajmujących. Złoto, ani żadne inne kruszce, nie dają takich możliwości.