Nawyki szczęśliwych ludzi

0
262
Nawyki szczęśliwych ludzi

Psychologowie już dawno zauważyli, że ludzie szczęśliwi i zadowoleni z życia odznaczają się pewnymi specyficznymi cechami. Okazuje się, że osoby potrafiące czerpać radość z życia mają kilka ważnych nawyków. Warto przyjrzeć się im bliżej, by niektóre z nich móc wprowadzić do własnego życia.

Nie narzekają

Ludzie szczęśliwi bardzo rzadko narzekają i marudzą. Potrafią akceptować to co im się przytrafia. W każdej nawet trudnej sytuacji zastanawiają się na co mają wpływ i starają się zmienić na lepsze swoje położenie. Jednocześnie nie tracą energii na roztrząsanie tego, na co nie mają wpływu. Ludzie szczęśliwi mają optymistyczne podejście do życia, koncentrują się na tym co jest dobre. Marudzenie działa wręcz przeciwnie, odbiera ono energię i kumuluje złe emocje. Warto więc nauczyć się wynajdywać plusy w każdej sytuacji.

Działają zamiast nieustannie planować i piętrzyć problemy

Ludzie szczęśliwi potrafią działać i zmieniać swoje położenie. Zamiast godzinami rozmyślać o przeszkodach i żalić się na trudności losu po prostu starają się zmieniać swoje życie. Gdy brakuje im pieniędzy szukają możliwości dorobienia zamiast biczować się tym, że sąsiad jest bogatszy i właśnie kupił kolejny samochód. Gdy mają do zrealizowania duży i trudny projekt po prostu dzielą go na małe etapy i realizują krok po kroku.

Są towarzyscy

Wiele badań dowiodło już, że życie w samotności nie przynosi szczęścia i źle wpływa na zdrowie psychiczne. To właśnie od innych ludzi czerpiemy dobrą energię, uczymy się i inspirujemy. Warto więc nawiązywać nowe kontakty i pielęgnować już posiadane. Każdy człowiek może w nasze życie wnieść coś dobrego. Nie zamykajmy się więc przed światem i miejmy czas na relacje.

Zachowują dobre proporcje między pracą a resztą życia

Osoby szczęśliwe wiedzą, że trzeba pracować, żeby zapewnić swojej rodzinie godny byt. Jednocześnie nie zatracają się bez pamięci w pracy i nie gonią nieustannie za pieniędzmi. Doskonale rozumieją, że jest czas na obowiązki ale też jest czas na odpoczynek, hobby i życie rodzinne. Pracoholizm jeszcze nikomu nie przyniósł szczęścia. Jeśli wiec jest czas pracy to wykorzystują go maksymalnie. Nie rozciągają tych godzin, nie rozpraszają się tylko starają się zrobić maksymalnie dużo w krótkim czasie. Z kolei gdy nastanie czas wolny, wyłączają służbowy telefon, powiadomienia i odpoczywają w 100%.

Rozumieją jak ważne w życiu są przyjemności

Życie wielu Polaków wypełnia przede wszystkim praca i obowiązki. Zapominają oni o czasie dla siebie i czasie na przyjemności. Mnóstwo osób gdy wreszcie ma czas wolny nie potrafi go wypełnić, bo nie ma nawet pomysłu na to co pomogło by im sprawić przyjemność. To bardzo smutne zjawisko. Każdy z nas powinien mieć listę swoich ulubionych przyjemności i pozwalać sobie na nie jak najczęściej. Mogą to być drobiazgi, dostępne na co dzień. W słoneczny dzień można posiedzieć na balkonie i poczytać książkę. Dla przyjemności warto przygotować sobie kąpiel, zjeść coś pysznego albo zająć się rysowaniem.

Nie porównują się do innych ludzi

Osoby szczęśliwe unikają porównywania się do innych ludzi. Nie robią zakupów pod wpływem sąsiadów czy rodziny. Nowe przedmioty kupują tylko wtedy, gdy faktycznie ich potrzebują. Porównywanie z innymi jest bardzo zgubne i prowadzi do obniżania samooceny. Nie warto tego robić, bo każdy z nas jest inny, ma własne potrzeby i priorytety. Ludzie szczęśliwi żyją według własnego planu. Nie należy stawać do niezdrowych wyścigów o pieniądze czy pozycje. Każdy z nas powinien realizować własne cele, zgodne z charakterem i temperamentem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here