Jeśli dopadną nas pierwsze objawy przeziębienia, wówczas nie musimy od razu sięgać po leki na grypę bez recepty. Możemy spróbować zwalczyć infekcję samodzielnie, zwłaszcza, że istnieje wiele domowych sposobów na walkę z przeziębieniem. Aby skutecznie rozprawić się z katarem, kaszlem czy bólem gardła, warto sięgnąć po lekarstwa własnej roboty.
Przeziębienie to infekcja wszystkim dobrze znana. Na ogół schorzenie to rozpoczyna się wodnistym katarem oraz bólem i drapaniem w gardle. Takim objawom może dodatkowo towarzyszyć gorączka lub stan podgorączkowy. Przez pierwsze dni choroby warto pozostać w domu i spróbować kurować się samodzielnie przygotowanymi lekarstwami. Pamiętajmy jednak, iż jeśli objawy nie miną, konieczna będzie wizyta u lekarza.
Jednym z prostszych leków na przeziębienie, który możemy przygotować w domu jest syrop z babki lancetowatej. Jest to bezpieczny lek do stosowania w infekcjach górnych dróg oddechowych, który szczególnie skutecznie pomaga jednak zwalczyć kaszel. Sto gramów liści babki lancetowatej należy dokładnie umyć i pociąć na mniejsze kawałki, a następnie dodać kilka łyżek wody i zmiksować. Z miazgi odciskamy sok, który przelewamy do szklanej butelki i wekujemy.
Kiedy przemarzniemy i poczujemy, że łapie nas infekcja, wówczas możemy sięgnąć po miętę i imbir. Łyżeczkę suszonej mięty należy zalać gorącą wodą i dodać dwa plasterki posiekanego imbiru. Całość należy zaparzać pod przykryciem przez około piętnaście minut. Do naparu możemy też dodać łyżeczkę miodu. Taka mieszanka ma działanie przeciwbakteryjne, rozgrzewające oraz przeciwzapalne.
W leczeniu przeziębienia może też skuteczna okazać się mikstura z igieł sosnowych. Wywar z igieł sosnowych to świetny sposób na pozbycie się kataru, ale nie tylko. Garść świeżych (bądź suszonych) igieł należy zalać litrem wody i gotować przez około dziesięć minut. Następnie odwar przecedzamy przez sitko, a powstały płyn wykorzystujemy do inhalacji.
Na ból gardła doskonale pomoże natomiast odwar z czarnego bzu. Aby go sporządzić, należy pięćdziesiąt gramów suszonych kwiatów bzu czarnego zalać litrem wrzącej wody i gotować przez pięć minut. Sok pozostawiamy do wystudzenia, a następnie przecedzamy. Taki odwar można wykorzystać do płukania gardła nawet kilka razy dziennie.
W walce z przeziębieniem pomocne okazują się także warzywa, głównie takie jak, czosnek oraz cebula. Takie produkty doskonale mobilizują układ odpornościowy do działania i uzupełniają niedobór witaminy C w organizmie. W ciągu dnia można też sięgać po owoce cytrusowe, które także dzięki zawartości witaminy C szybko postawią nas na nogi.