Najczęstszą formą terapii w lecznictwie szpitalnym jest płynoterapia. Dziennie na oddziałach szpitalnych zużywanych jest dziesiątki litrów płynów infuzyjnych. Co ważne, odpowiednio dobrane płyny są dla pacjenta lekiem. Jednak te źle trawione mogą zaszkodzić. Z tego względu kluczowe są bezpieczne procedury. Na czym polega płynoterapia i kiedy się ją stosuje?
Płynoterapia – czym się charakteryzuje?
Płynoterapia to zabieg, który polega na podaniu płynów pacjentowi dożylnie. Celem takiej terapii jest zapewnienie adekwatnej objętości krwi krążącej. Co ważne, płynoterapię stosuje się zarówno w leczeniu szpitalnym, jak i w pomocy doraźnej. Warto przy tym pamiętać, że samo podłączenie do kroplówki i podanie dożylnie płynów nie zawsze przyniesie rezultaty od ręki. Ustąpienie objawów nierzadko wymaga czasu, natomiast samo przetoczenie płynów, jako procedura lecznicza, powinno być stosowane tylko w określonych sytuacjach.
Podstawowym celem płynoterapii jest uzupełnienie płynów. Ponadto kluczowe jest także uzupełnienie elektrolitów i substancji odżywczych, czasem też płynoterapia służy do podania leków w połączeniu z płynami. Taką metodę stosuje się, gdy dany lek powinien być podawany przez kilkadziesiąt minut, lub w dużym rozcieńczeniu. Dzięki płynoterapii wszelkie substancje aktywne trafiają bezpośrednio do krwioobiegu pacjenta, co przynosi szybsze efekty.
Kiedy stosuje się płynoterapię?
Jak wiesz, człowiek w większości składa się z wody. Odwodnienie jest więc niebezpieczne dla zdrowia, gdyż zaburza prawidłowe funkcjonowanie organizmu. W takim przypadku jedną z metod uzupełniania płynów jest właśnie płynoterapia. Prawidłowa podaż wpływa na prowadzenie wszystkich procesów fizjologicznych. Zapotrzebowanie na płyny u dorosłego człowieka wynosi około 35 ml na kilogram masy ciała. Przeciętnie daje to mniej więcej 2,5 l wody dziennie. Oczywiście są sytuacje, w których wzrasta popyt na płyny. Należą do nich między innymi: gorączka, wymioty, czy biegunka, która w dużym stopniu przyczynia się do odwodnienia.
Toczenie płynów stosuje się w różnych celach. Jednym z nich jest uzupełnienie utraty płynów. Co ważne, podstawowa zasada płynoterapii zakłada, że powinno się stosować takie płyny, jakie zostały utracone. Innym celem płynoterapii jest utrzymanie podstawowe diurezy lub też uzyskanie umiarkowanej diurezy. Ponadto wśród wskazań do podaży płynów możemy wymienić różne stany, takie jak wszelkie postacie wstrząsu, oparzenia, czy odwodnienie na skutek wzmożonej utraty płynów.