Kosmetyka – depilacja laserowa

0
207
Kosmetyka – depilacja laserowa

Depilacja laserowa to absolutny hit w dziedzinie najnowszej kosmetyki. Laser nadaje się zresztą to wielu różnych zabiegów, nie tylko usuwania włosów, zarówno dla kobiet jak i mężczyzn. Doskonale likwiduje także trądzik, rozstępy, czy cellulit. Poradzić sobie może z wieloma problemami natury kosmetycznej. Jednak wiele osób boi się wpływu światła lasera na nasz organizm, zadając sobie pytanie, czy zabiegi wykonane laserem są na pewno bezpieczne?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto uświadomić sobie, że laserowa depilacja należy do bezinwazyjnych metod usuwania włosów. Oznacza to, że zabieg ten nie powoduje uszkodzeń czy podrażnień skóry, może więc być wykonywany we wszystkich partiach ciała – także w tak wrażliwych miejscach jak pachy, bikini czy górna warga. Wiązka lasera przenika bowiem przez skórę i niszczy mieszki włosowe, nie narusza jednak przy tym delikatnej struktury naskórka.

Zabieg depilacji laserowej polega na wykorzystaniu zjawiska tak zwanej fototermolizy – wiązka światła emitowanego z lasera przenika przez skórę i jest pochłaniania przez melaninę, a więc barwnik którego największe stężenie znajduje się w mieszkach włosowych. Dzięki powstałej w ten sposób energii cieplnej możliwe jest trwałe zniszczenie cebulki włosa bez szkodliwości dla skóry.

Oczywiście, wykonując zabieg laserowy należy zachować najwyższą ostrożność. Źle dobrana moc lasera może stanowić potencjalne źródło zagrożenia. Ponadto trzeba pamiętać o ochronie oczu, które są wrażliwe na światło lasera. Dlatego też podczas zabiegu pacjent jak i osoba odpowiedzialna za depilację laserem, zakładają specjalne okulary.

Jeśli chodzi o pojawiające się pytania o długookresowe skutki depilacji laserowej, specjaliści uspokajają: dziedzina laserowej depilacji od 30 lat jest udoskonalana i sprawdzana, a do tej pory nie wykryto zgubnych skutków depilacji następujących w dłuższym czasie. Jedynym przeciwwskazaniem jest ciąża, gdyż nie wykonano dotychczas badań wykluczających wpływ lasera na płód. Oczywiście, laser może być bardzo niebezpieczny w rękach amatorów. Dlatego większość poważniejszych zabiegów wykonują specjaliści. W zwykłych salonach kosmetycznych najczęściej spotykanym rodzajem urządzenia do depilacji jest tzw. IPL, który umożliwia osiągnięcie podobnych efektów za pomocą dużo łagodniejszych wiązek promieni.

O bezpieczeństwie nowoczesnych urządzeń do depilacji laserowej świadczy również fakt, że obecnie możemy taki sprzęt zakupić do domu na własność, i bez żadnego ryzyka samodzielnie usuwać włoski w domowym zaciszu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here