Jak walczyć z ciemieniuchą

0
413

Ciemieniucha, czyli żółte łuski powstające na skórze dziecka, mimo niepokojącego wyglądu nie jest groźna. Czy zmiany sprawiają dziecku ból? Jak wyleczyć ciemieniuchę?

W początkowym etapie na główce dziecka pojawia się dużo zrogowaciałego naskórka o jasnej barwie. Po czasie jednak, zaczyna on przypominać tłusty łupież i zmienia barwę na żółtą. Na szczęście zmiany nie są groźne i nie powodują dyskomfortu ani bólu. Rodzice nie powinni też obwiniać siebie za zaistniałą sytuację – ciemieniucha nie jest spowodowana niedostateczną higieną i nie jesteśmy w stanie skutecznie jej zapobiegać.

Za przyczyny powstawania zmian uważa się niedojrzałość gruczołów łojowych, które produkują nadmierne ilości łoju. Pojawiają się także głosy, że ciemieniucha wiąże się z obecnością hormonów matki w krwioobiegu malucha. Niezależnie od przyczyn powstawania, problem da się dość szybko wyleczyć.

Najlepsze sposoby na ciemieniuchę to domowe peelingi. W celu przeprowadzenia zabiegu należy namoczyć płatki owsiane lub otręby pszenne w ciepłej wodzie. Powstałą papkę nakładamy na główkę malucha i delikatnie masujemy. Unikamy tarcia i zrywania skorupki, ponieważ może to doprowadzić do podrażnienia skóry i zaostrzenia objawów. Po przeprowadzonym złuszczaniu myjemy włoski i osuszamy ręcznikiem.

Innym sposobem na ciemieniuchę jest intensywne natłuszczanie. Warto przed kąpielą nasmarować główkę oliwką. Po kilkunastu minutach łuski powinny się natłuścić, co umożliwi ich usunięcie za pomocą miękkiej szczotki. Także w tym przypadku pamiętajmy, aby obchodzić się ze skórą delikatnie – jeśli łuski nie chcą odpaść, powtarzamy zabieg. Tutaj przeczytasz więcej o ciemieniuszce.

Czasami ciemieniucha nie ustępuje mimo stosowania domowych metod. W takim przypadku wskazana jest wizyta u pediatry, który zaleci odpowiednie leczenie. Najprawdopodobniej konieczny będzie zakup specjalistycznych preparatów aptecznych. Nie należy się ich obawiać, ponieważ w większości przypadków zawierają wyciągi pochodzenia roślinnego, które są bezpieczne i nie mają żadnych skutków ubocznych.