Jak możemy sobie pomóc gdy rzucamy palenie?

0
221
Jak możemy sobie pomóc gdy rzucamy palenie?

Niestety w rzucaniu palenia nie pomagają nam plastry oraz tabletki nikotynowe. Nie ma bowiem czegoś takiego jak „terapeutyczna nikotyna”. Nikotyna to nikotyna – zawsze. A czym ona jest? Jest właśnie tą substancją która uzależnia nas od papierosów.

Nikotyna dostarczana do organizmu w małych ilościach ma działanie stymulujące, powodując zwiększone wytwarzanie adrenaliny (stąd występujący u palaczy zanik głodu i bólu, rozszerzenie źrenic, przyspieszone tętno). Nic więc dziwnego, że po wypaleniu, przez chwilę możemy poczuć się lepiej i tym chętniej sięgamy po kolejnego papierosa. Niestety dostarczanie do organizmu nikotyny w większych dawkach powoduje już inne, niezbyt przyjemne skutki. Większe dawki nikotyny powodują bowiem zablokowanie naszego układu nerwowego. Zazwyczaj powoduje to chociażby światłowstręt, zmęczenie, brak energii, nudności. Co ciekawe, nikotyna przewyższa swoją toksycznością i siłą uzależniającą wiele nielegalnych narkotyków! Jeżeli chcecie zatem sięgnąć po plastry zawierające „leczniczą nikotynę” zastanówcie się. Dzięki takim substytutom będziecie mogli poczuć się dobrze bez sięgania po papierosy, lecz ile można nosić plaster? W końcu przestaniecie je kupować a wtedy nałóg wróci od razu.

Aby skutecznie pozbyć się nałogu palenia papierosów należy pozbyć się z naszego organizmu nikotyny. A nie jest to zadanie łatwe, nie ma się co oszukiwać. Kiedy przestaniemy dostarczać naszemu ciału nikotyny, pojawią się problemy z koncentracją, bóle itd. czyli wszystkie objawy tzw. „głodu”. Przyzwyczajeni do substancji polepszającej nam samopoczucie możemy też odczuwać przysłowiowego „doła”.

W samym odstawianiu nikotyny mogą nam pomóc ziołowe tabletki antynikotynowe. Nie zapewnią nam one jednak tak dobrego samopoczucia jak nikotyna. Wręcz przeciwnie, pozbawią nas go. Co wtedy? Zazwyczaj organizm zacznie się bronić sam. Jak!? Czy zauważyliście, że ludzie odstawiający papierosy tyją? Macie odpowiedź. Naturalnym hormonem polepszającym nasze samopoczucie jest serotonina. Serotonina natomiast jest wytwarzana przez ludzki mózg na bazie aminokwasu zawartego jedynie w jedzeniu – tryptofanu. Jeżeli zatem oczyścimy nasze ciało z nikotyny, nasz organizm będzie się starał polepszyć nasze samopoczucie wytwarzając więcej serotoniny. Jest ryzyko że przy tym przytyjemy, ale się opłaci. Oczywiście możemy nie ryzykować i kupić sobie tryptofan w tabletkach (dostępny jako suplement diety).

Tak więc znamy sposób na rzucenie palenia. Co potem? Powinniśmy oczyścić nasz organizm z toksyn dostarczonych do niego wraz z dymem tytoniowym. Mogą nam w tym pomóc inne suplementy diety.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here