Energooszczędne budownictwo bez ulg finansowych

0
388

Energooszczędne budownictwo bez ulg finansowych

Od pewnego czasu wiele mówi się o energooszczędnym budownictwie. Są to budynki, które mają do absolutnego minimum obniżone zużycie energii poprzez zastosowanie wielu nowoczesnych technologii. O ile w przypadku ogromnych budynków miejskich coraz częściej stawia się na energooszczędność tak w przypadku domów jednorodzinnych już nie. Moda na domy energooszczędne w Polsce jest mitem, gdyż pozwalają sobie na nie tylko osoby najbogatsze i to także nie zawsze. Zgodnie z unijną dyrektywą do 2024 roku ma zastać znacząco obniżone zużycie energii poprzez energooszczędne budownictwo, a problemem każdego kraju jest już zachęcenie ludzi do takich budynków. W Polsce jednak wciąż niewiele się robi w tym kierunku.

Bardzo wysoki koszt budowy

Wyższej klasy dom jednorodzinny, położony na dużej i atrakcyjnej działce, który ma sporą powierzchnię potrafi kosztować nawet milion złotych. Mówimy tutaj o domach budowanych tradycyjnymi metodami. Decydując się na budowę domu energooszczędnego ta cena diametralnie już rośnie. Najbardziej dotkliwie odczuwają to osoby najmniej zamożne. Zbudowanie nawet niewielkiego domku energooszczędnego to niebagatelne pieniądze. Nasz rząd powinien do tego zachęcać poprzez różnego rodzaju ulgi finansowe i dofinansowania budowy. Pomysłów jest wiele, ale nasi politycy po dziś dzień nie mają pojęcia gdzie i jak pozyskać te pieniądze.

Propozycje ulg finansowych

Aby ludzie chętniej budowali domy energooszczędne konieczne jest wprowadzenie ulg, które sprawią, że taka inwestycja będzie zwyczajnie opłacalna. Oszczędzanie na energii to niewielka pociecha, gdyż potrzeba dziesiątek lat, aby na samych rachunkach za energię odzyskać pieniądze dołożone do budowy ekologicznego domu. Po pierwsze proponuje się więc ulgę na VAT dla osób budujących takie domy. Istotne jest także obniżenie podatku dochodowego dla wszystkich firm zajmujących się taką budową. Kolejną propozycję stanowi także obniżenie wysokości podatku od nieruchomości energooszczędnej. Na koniec pozostaje jeszcze program dofinansowania budowy lub chociaż kredytu na budowę, czyli coś w stylu programu Mieszkanie dla Młodych.