Elastyczność kluczem do sukcesu dewelopera

0
310

Elastyczność kluczem do sukcesu dewelopera

W dzisiejszych czasach deweloperzy muszą być coraz bardziej elastyczni jeśli chcą się utrzymać na rynku i notować kolejne sukcesy w sprzedaży swoich inwestycji. Rynek nieruchomości staje się w Polsce bardzo dynamiczny i zmienia się diametralnie z roku na rok, a to oznacza, że coraz trudniej jest planować swoje inwestycje na lata. Wielokrotnie plany należy weryfikować i dopasowywać do aktualnych standardów. Na chwilę obecną deweloperzy mogą mieć problem z rosnącymi kosztami kredytów hipotecznych, gdzie kredytobiorca będzie musiał mieć 15% wkładu własnego. Z drugiej strony mamy zwiększoną pomoc z programu Mieszkanie dla Młodych co także odbija się na rynku nieruchomości.

Co roku inne potrzeby

W efekcie jak w kalejdoskopie zmieniają się potrzeby osób kupujących mieszkania. O ile obecnie mieliśmy trend na kupowanie większych mieszkań, tak ograniczenia w dostępności kredytów hipotecznych mogą go diametralnie odwrócić. Mało tego, już niedługo rynkiem nieruchomości mogą zacząć „rządzić” seniorzy. Wynika to ze złych danych demograficznych. Mamy coraz mniej ludzi młodych, a coraz więcej seniorów, których potrzeby związane z mieszkaniem są znacznie inne niż osób młodych i, aby zachęcić ich do kupowania nowych nieruchomości, należy swoje inwestycje odpowiednio dopasować. Bez wątpienia więc deweloperzy mają dzisiaj przed sobą trudne zadanie, a tylko głowa pełna dobrych pomysłów jest w stanie uchronić ich przed spadkami.

Rynek nieruchomości wtórnych będzie dominował?

Kolejnym problemem dla deweloperów jest to, że wkrótce rynek nieruchomości z rynku wtórnego może okazać się dominujący, co będzie właśnie efektem trudniejszego dostępu do kredytów hipotecznych. Może to oznaczać spadek klientów dla deweloperów, a to kolejny problem, który należy jak najszybciej rozwiązać. Przed deweloperami jest więc kilka lat naprawdę wytężonej pracy, ale na pewno nie można dzisiaj narzekać na zainteresowanie mieszkaniami, które w porównaniu z poprzednimi latami, utrzymuje się naprawdę na poziomie wręcz rekordowym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here