Deorbitacja śmieci kosmicznych

0
210
Deorbitacja śmieci kosmicznych

Deorbitacja – trudne słowo, mało znane. W części pierwszej artykułu postaram się przybliżyć temat usuwania śmieci kosmicznych z orbity. W artykule zostaną znajdziesz także zagadnienia związane ze sposobami deorbitacji. Zaczynamy!

Era kosmiczna, zapoczątkowana przez człowieka w połowie ubiegłego wieku, przyniosła olbrzymi skok technologiczny. Każdego dnia korzystamy z osiągnięć pionierów technik satelitarnych. Przykładów jest wiele, a najlepszymi są te najprostsze. Choćby nawigacja satelitarna. Niegdyś używano stosu map, dzisiaj wielu ludzi wykorzystuje niewielkie urządzenie mieszczące się do kieszeni, które sprytnie pokazuje drogę do domu, omijając korki i ułatwiając bezpieczne dotarcie do celu.

A może śniadanie? Jak najbardziej… bierzemy patelnię z teflonem. Teflon został wykorzystany na szeroką skalę właśnie w kosmosie! Ma doskonałe właściwości, szczególnie w przypadku tworzenia mechanizmów (tam, gdzie występuje tarcie). Hmmm… a może spacer? Jednak przed warto spojrzeć na prognozę pogody. Dzisiaj już nikt nie pyta “górala” o to, co się zdarzy wkrótce. Sięgamy do zdjęć satelitarnych, które precyzyjnie pokazują nam to, co dzieje się na niebie. Na podstawie długoletnich badań i obserwacji, meteorolodzy mogą z dość dużą precyzją przewidzieć pogodę.

To tylko wybrane z tysięcy przykładów, które można by było opisać szczegółowo. Każdy system nawigacyjny, każdy system pogodowy, każdy …. , wykorzystuje stajnię wielu satelitów. Weźmy na przykład system GPS. Do budowy tego systemu wykorzystano już ponad 60 satelitów! Te satelity krążą dookoła naszego Globu i na bieżąco wysyłają dane, które są analizowane przez odbiorniki (np. w samochodzie). Na podstawie tych analiz prezentowana jest aktualna pozycja odbiornika.

Przypominam, że jest to jedynie jeden system. Podobnych konstelacji satelitów na orbicie jest znacznie więcej. Obecnie na orbicie znajduje się ponad 3000 działających satelitów. Ale tych, które nie działają jest… prawie 2000. No cóż – mamy już całkiem pokaźną liczbę – 5000 satelitów łącznie. Wykres poniżej prezentuje liczbę obiektów znajdujących się na orbicie.

Historical debris population (C) NASA

Jak łatwo zauważyć dookoła nas lata coś jeszcze. Większość obiektów, które krążą dookoła Ziemi to śmieci kosmiczne!

Co to jest śmieć kosmiczny? To każdy obiekt, którego obecność na orbicie jest niepożądana! Te, które znajdują się na wykresie są wielkości co najmniej 10 cm. W następnym artykule przedstawię dokładniej, czym są śmieci kosmiczne oraz jakie zagrożenie powodują.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here