Czytaj i ucz się języka niemieckiego

0
325
Czytaj i ucz się języka niemieckiego

Umiejętność czytania i rozumienia tekstów w języku obcym jest niezwykle ważna. Już na samym początku nauki warto zaznajamiać się z tekstami napisanymi w tym języku. Nie jest może najlepszym pomysłem sięganie od razu po Goethe’go czy Schiller’a, jeśli jednak są oni Waszym celem, to i tak warto zacząć od czegoś łatwiejszego.

Dlaczego czytanie jest takie ważne

Czytanie pomaga w nauce nowych struktur gramatycznych. Ja sama rozpoczęłam moją naukę niemieckiego od czytania – najpierw prostych pojedynczych zdań, takich w stylurozmówek polsko-niemieckich, książek da dzieci itp. Poza tym czytanie poszerza zasób słownictwa. Poprzez czytanie na głos będzie Wam też łatwiej przełamywać się, by mówić. Na początku możecie nawet nauczyć się paru zwrotów na pamięć i je powtarzać tak długo, aż sami zauważycie, że używacie ich już całkiem  naturalnie, bez zastanawiania się nad ich poprawnością. Czytając nie tylko literaturę piękną czy też artykuły prasowe pisane tzw. Hochdeutschem (niemieckim standardowym), macie okazję zaznajamiać się z językiem potocznym, używanym na co dzień pomiędzy grupą przyjaciół.

Gazety

Zaznajamianie się z niemiecką prasą nie tylko ułatwi Wam naukę języka, ale będziecie mogli przy okazji nauczyć się też czegoś więcej na temat polityki, kultury, bieżących wydarzeń w kraju, co też jest ważną częścią nauki języka, a co za tym idzie – przyswoicie nowe słownictwo związane z tą tematyką. Niech Was nie zniechęca to, że nie rozumiecie danego słowa, czytając tekst. Najważniejsze to zrozumieć kontekst! Moją zasadą było zawsze – najpierw kontekst, a potem detale. I tak na początku starałam się przeczytać artykuł do końca, jeśli okazało się, że rozumiem sens przeczytanego tekstu , a jedynie pojedyncze słowa były dla mnie niezrozumiałe, to notowałam je sobie i szukałam tłumaczenia w słowniku. Jeżeli jednak dane słowa były znaczące dla zrozumienia tekstu, wolałam zapytać o ich znaczenie osobę niemieckojęzyczną, by spróbowała wyjaśnić mi je „swoimi słowami”  w sposób opisowy (mój partner pytał mnie wtedy najczęściej o to, jak brzmi całe zdanie, bo niektóre słowa mogą mieć nieco inne znaczenie w zależności od kontekstu). I jeszcze jedno! Nie wybierajcie sobie od razu zbyt długich artykułów traktujących o ambitnych tematach. Warto wybrać sobie coś lekkiego na początek! Często wolałam poczytać dodatek do gazety „Zeit”, aniżeli sam tygodnik.

Jeśli wolicie czytać wydania papierowe gazet, to znajdziecie je z pewnością w większych salonach prasowych w Polsce, warto poszukać również w bibliotekach. Jeśli mieszkacie w Niemczech, to wystarczy wybrać się do którejś z kawiarni, by przy filiżance dobrej kawy czy herbaty, poczytać darmowy egzemplarz najnowszych wydań tygodników.

Google scholar

Nie wiem, czy znana jest Wam wyszukiwarka Google Scholar służąca do wyszukiwania artykułów naukowych. Jeśli chcecie znaleźć po prostu teksty naukowe na wybrany przez Was temat (np. Mehrsprachigkeit), wystarczy, że wpiszecie wyszukiwane słowo, by w wyszukiwarce pojawiły się liczne publikacje. Jeśli wyszukiwane słowo jest dość ogólnym pojęciem, wyniki wyszukiwania będą również dość obszerne. Jeśli jednak znacie konkretny tytuł czy autora tekstu, którego szukacie, to istnieje również szansa na to, że znajdziecie go poprzez tę wyszukiwarkę. Teksty naukowe, to już wyższy poziom językowy.

Co jeszcze warto czytać?

Teksty piosenek, książki kucharskie, blogi, przewodniki turystyczne, oglądać filmy niemieckie z niemieckimi napisami itp. Bądźcie kreatywni!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here