Czy weganizm to szaleństwo?

0
239
Czy weganizm to szaleństwo?

Ludzie różnią się od siebie pod wieloma względami. Różnią ludzi również upodobania kulinarne. Jeden człowiek lubi kotlety mielone, a inny woli placki ziemniaczane. Z każdym rokiem coraz więcej osób na w Polsce i na świecie mieni się wegetarianami lub nawet weganami.
Wegetarianizm jest starą metodą odżywiania. Natomiast weganizm nie jest starą filozofią. Jest nowym prądem w odżywianiu i stylu życia, gdyż powstał pod koniec pierwszej połowy dwudziestego wieku. Weganizm wiele osób postrzega jako szaleństwo, gdyż wyklucza on z codziennej diety nie tylko mięso i wędliny, lecz również ryby, owoce morza, nabiał i jaja. Ponadto weganie starają się wyeliminować ze swojego życia nawet pochodne od zwierząt, a więc żelatynę, miód, galaretki. A także wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego, jak na przykład futra, skórę, kosmetyki zawierające składniki odzwierzęce, jedwab, wełnę.
Jednak zdecydowana większość populacji świata nie wyobraża sobie codziennego odżywiania bez obecności mięsa i wyrobów mięsnych. A co dopiero odżywiania, w którym nietolerowany jest nabiał i jaja, które to produkty także są ważnym składnikiem codziennego jadłospisu. Wiele osób, a zwłaszcza tych, którzy należą do rodziny weganina obawia się o jego zdrowie, gdyż dieta wegańska, gdy nie jest dobrze skomponowana i zbilansowana może zagrażać zdrowiu, a nawet życiu.

Powody, dla których ludzie wybierają weganizm
Różne są powody, dla których ludzie przechodzą na weganizm. Najczęściej jest to chęć spróbowania czegoś nowego, unikalnego, co nierzadko odbywa się pod działaniem innej znanej osoby. W czasach współczesnych jest moda stawiania na inność. Niektórzy ludzie postanawiają być weganami ze względu na swoje zdrowie. Albo ze względu na to, aby oszczędzić zwierzętom cierpienia i mieć swój wkład w ekologię. Jest też pewna grupa ludzi będąca weganami od urodzenia, gdyż taką filozofie życia i taki sposób odżywiania obrali rodzice dziecka, które w dorosłym życiu chce to kontynuować.

Co więc jedzą weganie?
Weganizm jest surową odmianą wegetarianizmu. Vega oznacza świadomie wybrany styl życia i odżywiania. Weganizm zakłada wyłącznie konsumpcję produktów pochodzenia roślinnego. Weganie jedzą pszenicę, proso, żyto, owies, ryż, rośliny strączkowe, soję, soczewicę, grzyby, orzechy, glony morskie, pestki dyni i ziarnka słonecznika, sezam. Mleko krowie zastępują weganie mlekiem sojowym, a ser biały zastępują tofu otrzymanym z mleka sojowego. Dieta wegańska bazuje wyłącznie na zbożach, warzywach i owocach oraz tłuszczach roślinnych.

Liczba wegan na świecie, jak i w Polsce jest trudna do oszacowania, gdyż nieustannie się zmienia. Istnieje też kilka rodzajów tej filozofii odżywiania i stylu życia. Jedno jest pewne, że dieta ta cieszy się z każdym rokiem coraz większym zainteresowaniem, w różnych krajach na całym świecie. W Unii Europejskiej prym wiodą Niemcy. Także z roku na rok coraz większa liczba Chińczyków przechodzi na wegetarianizm lub weganizm.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here