Czy herbata nawadnia?

0
336
czy herbata nawadnia

Herbata to znany i lubiany napój. Wiele osób sięga po nią wiele razy w ciągu dnia. Często słyszy się, że herbata wcale nie nawadnia organizmu i że nie jest tak zdrowa, jak się sądzi. Jednak czy to prawda?

Herbata – właściwości

Herbata doceniana jest ze względu na smak oraz właściwości, jakie posiada. Przede wszystkim, może nas rozgrzać w zimowy dzień. Od wieków przypisuje się jej wiele walorów. Herbata między innymi:

 • ochroni nas przed chorobami
 • jest bogata w przeciwutleniacze
 • może wspomóc odchudzanie
 • przyspiesza metabolizm
 • zapobiega nowotworom
 • zwalcza infekcje
 • poprawia pamięć oraz koncentrację

Wszystkie te działania zostały udowodnione naukowo. Tak więc nie można powiedzieć, żeby herbata była niezdrowa.

Herbata – czy nawadnia?

Jak jednak sytuacja wygląda, jeśli wybieramy kubek gorącej herbaty zamiast szklanki wody? Czy herbata nawadnia organizm czy też przyczynia się do odwodnienia? Jak dobrze wiadomo, odpowiedni poziom nawodnienia organizmu ma wielkie znaczenie dla naszego zdrowia i samopoczucia. Ciało człowieka to przecież w 70% woda. Wiadomo, że woda bierze udział we większości procesów zachodzących w organizmie, m. in.:

 • reguluje ciśnienie krwi
 • działa oczyszczająco
 • wpływa na pracę narządów wewnętrznych
 • wpływa na prawidłowe napięcie skóry

Bez niej nie przeżylibyśmy więcej niż paru dni. Nie wszyscy jednak dbają o prawidłowe nawodnienie, a to niesie za sobą wiele negatywnych symptomów ze strony naszego organizmu. Może wywołać ból głowy, osłabienie, suchość w ustach, ospałość, zawroty głowy czy złe samopoczucie. Jeśli zauważymy te symptomy, warto natychmiast przyjąć odpowiednią ilość płynów. Na dłuższą metę odwodnienie prowadzi do bardzo poważnych problemów ze zdrowiem. Niektórzy sądzą, że herbaty nie można pić w dużych ilościach, właśnie dlatego, że może nas odwodnić. Czy jednak jest złym zastępstwem dla wody w chłodne dni, kiedy wolimy sięgnąć po gorący napój? Okazuje się, że spokojnie możemy to robić. Trzeba pamiętać, że kofeina w herbacie, mająca właściwości moczopędne, znajduje się w niej w naprawdę małej ilości. Dlatego herbata nawodni nasz organizm. Nie ma żadnego negatywnego wpływu na nasze zdrowie. Więcej informacji związanej z nawadnianiem organizmu przez herbatę możesz przeczytać na: https://teaverso.pl/blog/czy-herbata-nawadnia.

Ile herbaty dziennie pić? Jaki rodzaj wybrać?

Herbata czarna, zielona, czerwona oraz biała – wszystkie mają właściwości nawadniające. Do tego poprawiają odporność i oczyszczają organizm. Każda z nich będzie dobrym wyborem. Zalecane jest, by dziennie przyjmować ok. 1,5-2 l wody. Spokojnie możemy część tej ilości przyjąć właśnie pod postacią herbaty. Osoby lubiące umilać swój dzień kubkiem herbaty mogą więc właśnie za pomocą tego gorącego napoju nawadniać swój organizm.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here