Centralne ogrzewanie i wpływ na życie codziennie

0
487

Centralne ogrzewanie i wpływ na życie codziennie

Można bardzo łatwo zauważyć, że technika grzewcza w dzisiejszych czasach znacznie się rozwinęła. Sięgając wstecz do roku 1889 wiedza ludzi na temat związku higieny i ochrony życia była bardzo mała. Wtedy to został wynaleziony automatyczny podgrzewacz do wody, a stało się to za sprawą norweskiego inżyniera. Tenże podgrzewacz zapoczątkował erę późniejszych pryszniców, które działały w kooperacji z podgrzewaczami kotłów centralnego ogrzewania.

Do roku 1889 ciepłe kąpiele były jak najbardziej popularne, z tym, że wodę podgrzewano na piecach w wielkich dzbankach. Następnie była ona wlewana bezpośrednio do kąpieli. Zanim udało się napełnić wannę wodą, mijało oczywiście sporo czasu, a oprócz tego woda szybko stygła.

Ponad sto lat później „ technika poszła do przodu „ i zaczęto korzystać z jej dobrodziejstw w znacznym stopniu. Należą do niej między innymi piece centralnego ogrzewania, bez których dzisiaj świat nie mógłby istnieć.

Ogromnym postępem stało się pojawienie pieców centralnego ogrzewania. Wiadomo bowiem, że umiejętność rozpalania i utrzymywania ognia jest człowiekowi od lat bardzo potrzebna. Ogień, od kiedy został wynaleziony, kojarzy się z poczuciem bezpieczeństwa i wytwarza u człowieka jak najbardziej pozytywne emocje. Oprócz tego wytwarzał on ciepło, światło. Dzięki niemu możliwe było przygotowywanie pożywienia oraz zagotowanie wody. Pierwotnie palenisko umieszczano na środku pomieszczenia mieszkalnego, a dym wydostawał się przez otwór dachowy. Widzimy zatem, jak daleko posunął się postęp w dziedzinie techniki grzewczej.

Wiadomo, że ideą centralnego ogrzewania jest produkcja ciepła, dlatego potrzebny jest odpowiedni nośnik ciepła. Typowy piec charakteryzuje się tym, że produkuje ciepło, które później dostarczane jest do pomieszczeń za pomocą promieniowania i konwencji. Podgrzewa on obiekty w pomieszczeniu ( promieniowanie ) i powietrze, które je otacza ( konwekcja ).

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here