Co może oznaczać ból ucha? Ból ucha może być symptomem poważnych schorzeń, jednak nie zawsze. Ignorowanie takiego bólu może prowadzić nawet do utraty słuchu. Ból uszu jest bardzo dokuczliwy i czasami może być ciężko się go pozbyć, nawet z pomocą środków przeciwbólowych.
Przyczyny bólu ucha
Do najczęstszych powodów bólu uszu należy między innymi uraz ciśnieniowy, który występuje u wielu ludzi przykładowo podczas lotu samolotem. Ból uszu może świadczyć również o stanie zapalnym. Uszy mogą boleć również z powodu chorób, przykładowo przez zapalenie migdałków, choroby zębów, nowotworów gardła lub jamy ustnej, a nawet przez alergie, ciało obce w uchu lub przez za dużą ilość zalegającej woskowiny usznej, czy poprzez tak zwane „ucho pływaka”, czyli wodę w uchu. Jednym z najczęstszych powodów bólu uszu jest zapalenie ucha wewnętrznego, spowodowane między innymi przez nieumiejętne stosowanie patyczków do uszu. Uszy mogą boleć również z powodu urazu.
Jak leczyć?
Bólu uszu nigdy nie należy lekceważyć, i najlepiej skonsultować się z lekarzem laryngologiem. Żeby zniwelować ból czekając na termin wizyty u lekarza, można spróbować zastosować środki przeciwbólowe, takie jak paracetamol lub ibuprofen. Mogą również pomóc leki przeciwzapalne, jednak jest to zależne od przyczyny bólu którą ustalić może lekarz, nie warto diagnozować i leczyć się samemu. Jeśli jednak nie chce się stosować środków farmakologicznych, można spróbować zastosować ciepłe lub zimne okłady. Jeśli ból ucha jest spowodowany zmianą ciśnienia, przykładowo podczas lotu samolotem, pomóc mogą również gumy do żucia, lub cukierki. Być może metoda z cukierkami nie brzmi skutecznie, ale potrafi bardzo pomóc. Przy przewianych uszach skuteczne również mogą okazać się ciepłe kąpiele, szczególnie z olejkami eterycznymi.
Leczenie bólu uszu u dzieci
U dzieci sprawa ma się lekko inaczej, szczególnie u dzieci trzeba uważać na zapalenie ucha, ponieważ u dzieci zapalenie ucha nawraca zdecydowanie częściej niż u dorosłych. Jeśli żadne z wyżej wymienionych metod się nie sprawdzą, należy udać się z dzieckiem do lekarza, który najczęściej zleci wykonanie otoskopii, czyli zwykle bezbolesnego oraz bezpiecznego badania, które polega na sprawdzeniu wnętrza ucha za pomocą specjalnego urządzenia. Samo badanie jest bardzo krótkie, jego wykonanie nie zajmuje więcej niż kilka minut, a wyniki takiego badania dostajemy od razu. Po otoskopii, lekarz zadecyduje, czy z uchem jest wszystko w porządku i jakie kroki należy podjąć dalej. Jednak to lekarz decyduje, czy należy podjąć takie badanie, a jeśli chodzi o ból uszu u dzieci, to pierwszym co powinniśmy zrobić jest właśnie udanie się do lekarza, aby upewnić się, że dziecku nic nie zagraża, a jeśli zagraża, to dowiedzieć się o tym wcześniej niż później, co pozwoli na ewentualne łatwiejsze wyleczenie schorzenia.